Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Başkanı Barack Obama'nın yardımcılarından Beyaz Saray Personel Şefi Denis McDonough, başkanın, Cumhuriyetçiler ile Amerikan savunmasını ve orta sınıfı için büyük önem taşıyan programlarını tehdit eden otomatik harcama kesintilerini önleyecek bir plan üzerinde çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Amerikan bir televizyon kanalında katıldığı konuşmada McDonough, Obama'nın bütçe açığını 1.5 trilyon dolar azaltacak bir planı olduğunu açıkladı.

Bunun iedolojik bir çaba olduğuna dikkat çeken McDonough, "Bu durum sosyal bilimler deneyi hâline gelmemeli. Bu, bizim kendimize "Ekonomi için en önemli olan şey ne? Bu ülkenin orta sınıf aileleri için en önemli olan ne?" şeklinde yöneltmemiz gereken bir soru olmalı" dedi.

Amerikan ekonomisi 2012'nin son çeyreğinde, savunma harcamalarının 1972'den bu yana en düşük oranına gerilemesiyle 3.5 yıl önce sonlanan resesyondan bu yana en kötü çeyreğine işaret ederek yüzde 0.1 küçüldü. Kongre harekete geçmezse federal hükümet, önümüzdeki 9 yıl boyunca devrede olacak 1 trilyon dolarlık bütçe kesintilerinin ilk aşamasına başlayacak.

ABD Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Paul Ryan, Senato'dan hiçbir bütçe önerisi gelmez, başkan da harcama kesintileri konusunda detay vermezse, otomatik harcama kesintilerinin devreye gireceğini söylemişti.