Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pacific Investment Management Co.'nun CEO'su Muhammed El-Erian, hisse fiyatlarını 5 yılın zirvesine taşıyan son yükselişin temellerle desteklenmediğini söyledi.

Hisse senetlerdeki sıçramanın Fed'in son 5 yılda finansal sisteme enjekte ettiği 2 trilyon doları aşan likiditeden kaynaklandığını vurgulayan El-Erian: "Hisselerin suni olarak yüksek olduğunu ve merkez bankalarının giderek etkinliğini kaybetmesinden ötürü bunu sürdürmenin zorlaştığını düşünüyoruz. O nedenle kâr realizasyonu ve daha iyi giriş noktaları için bekleme zamanı" dedi.

Öte yandan Standard&Poor's'un yüzde 45 düşmesiyle takip eden 2008-2009'daki gibi bir durum beklemediğini dile getiren El-Erian, yine de fiyatların politikanın sunduğunun önünde gittiğine dikkat çekti.

Merkez bankalarının parasal genişleme stratejileri konusunda birbiriyle çelişen düşüncelere sahip olan El-Erian, merkez bankalarının hamlelerinin bir yandan mali politikalardaki başarısızlıktan ötürü gerekli olduğunu, ancak öte yandan da kur savaşlarına neden olabileceğini söyledi.

El-Erian, bunun hem dibe vuruş yarışı olabileceğini, hem de risk alımlarını destekleyerek işe yarayabileceğini belirtti.