Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya Borsaları, küresel ekonominin toparlandığı sinyalleri üzerine 3. gününde de yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi 18 ayın zirvesindeki kazançlarını genişletti.

Güney Kore Kospi Endeksi, Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Kim Choong Soo'nun dünyanın ekonomik görünümünün iyileştiğini söylemesinin ardından Asya borsalarındaki kazançlara öncülük etti. Tokyo Electric Power Co., Japon kamu hizmeti şirketlerini  yukarı taşıdı. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., ilk yarı kârlarının yüzde 58 düştüğünü açıklamasının ardından yüzde 0.9 değer kaybetti. Avustralya'nın en büyük ikinci petrol ve doğalgaz üreticisi Woodside Petroleum Ltd., tam yıllık kârlarının neredeyse 2 katına çıkması sonrasında yüzde 3.1 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi dün Ağustos 2011'den bu yana en yükseğinden kapanması sonrasında bugün yüzde 1 kazançla 135.44 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 3 hisse değer kazandı. Endeks 3. gününde artış kaydederek 4 Ocak'tan bu yana en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti.

Büyük çerçevenin genel olarak geçtiğimiz yıldan daha iyi olduğunu belirten JP Morgan Asset Management Ltd.'ın küresel piyasa stratejistlerinden Grace Tam, orta vadede para politikalarının dünya genelinde genişlemeci duruşunu korumasından ötürü hisseler konusunda pozitif olduklarını söyledi.