Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin başmakalesinde, G-20 ülkelerinin haftasonu "rekabetçi devalüasyondan kaçınma" vaadinde bulunmalarına rağmen, bunun "çok ufak bir adım" olduğuna dikkat çekildi.

G-20 bildirisinin alt metninde ülkelerin açık açık "paralarını devalüe ettiklerini söylemedikleri" sürece para birimlerini zayıflatabileceğinin yattığını ileri süren gazetenin editörleri, bu durumun, politika yapıcıların, bir büyüme motoru aracaı olarak kolay paraya  alıştığını ortaya koyduğunu yazdı.

Gazete, G-20 tebliğindeki "piyasa tarafından belirlenen kur sistemlerine daha hızlı geçiş" vaadi ifadelerinin ülkelere para birimlerini "devalüe etme" ehliyeti verdiğini iddia ederek, "O zaman Japonya açık açık söylemediği sürece yende dilediğini yapabilir mi?" sorusunu yöneltti.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin Fed'in ülke içindeki hedefler tutturuluncaya kadar yerel politika araçlarını kullanmaya devam edeceğini söylemesini eleştiri yağmuruna tutan WSJ, "Eğer dünyanın rezerv para birimi ülkesinin merkez bankası parasal milliyetçilik uyguladığını açıklıyorsa, diğerlerini aynı şeyi yapmakla suçlamak zor" dedi.