Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de konut ve Tüketici Güveni verilerinin beklenenden iyi gelmesiyle New York Borsası önceki günkü sert düşüşünü telafi ederek dün artıda kapandı.

PulteGroup Inc. ve KB Home, konut inşaatçılarındaki yükselişi devam ettirerek yüzde 5.7 değerlendi. Home Depot Inc., temettülerini artırması ve beklenenden iyi gelen kâr rakamlarının ardından 17 milyar dolarlık hisse geri alımı açıklaması üzerine yüzde 5.7 oranında ralli yaptı. ABD'nin en büyük 2. bonmarşesi Macy's Inc., beklenenden iyi kazanç açıklaması üzerine yüzde 2.8 primlendi.

Standard&Poor's 500 Endeksi önceki gün yüzde 1.8 düşmesinin ardından dün yüzde 0.6 kazançla 1,496.94 puana çıktı. Dow Jones Endeksi yüzde 0.8 artışla 13,900.13 puana yükseldi. Amerikan borsalarında dün 7.2 milyar hisse el değiştirdi ve işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 14 üzerinde seyretti.

Ekonomik verilerin iyi durumda olduğunu belirten Charles Schwab Corp.'un piyasa ve sektör analizi direktörü Brad Sorensen, konut verisinin, konut piyasasının sıçradığını ve büyümeye katkıda bulunmayı sürdüreceğini, bunun tüketici güvenini de olumlu etkilediğini söyledi. Sorensen, belirsizliğin arttığı bir dönemde ekonomik verilerin işleri bir miktar sakinleştirmeye yardımcı olduğunu ifade etti.

Hisseler ABD'de yeni konut satışlarının Ocak'ta Temmuz 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıkmasından destek buldu. Konut satışları, sektörün büyümeye katkıda bulunmayı sürdüreceğine işaret etti.ABD'deki 20 şehirde konut fiyatları Aralık'ta sonlanan yılda son 6 yılın en büyük sıçramasını kaydetti. Tüketici güveni de Şubat'ta beklenenin üzerinde arttı.