Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Toparlanma belirtilerini devam ettiren konut piyasasına aşırı teşvik aktarılmasına karşı uyarıda bulunan Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, Fed'in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltmasının gerektiğini söyledi.

Fisher, "Konut piyasasındaki çarkların sonunda birbirine geçerek dönmeye başlamasından ötürü mortgage tahvili alımlarının aynı şekilde devam ettirmesinin olumsuz etkiye neden olabileceğini düşünüyorum" sözleriyle, QE'nin dozunun, piyasaların kademeli olarak duruma alışmasını sağlayacak şekilde azaltılmasını savundu.

Bazı Fed yetkililerinin tahvil alımlarının aynı şekilde devam ettirilmesini savunması, bazılarını da Fed'in varlık balonunu şişirdiği endişelerini dile getirmesiyle, ABD Merkez Bankası'ndaki politika yapıcılar üçüncü tur parasal genişleme programının ne kadar daha devam ettirileceğini tartışıyor. Fed Başkanı Ben S. Bernanke Salı ve Çarşamba günü Kongre karşısında parasal genişlemenin borçlanma maliyetlerini düşürdüğünü ve büyümeyi desteklediğini söyleyerek, rekor düzeydeki teşvik programlarını savundu.

Columbia Üniversitesi'nde konuşan Fisher, sabit getirili varlık ve hisse senedi piyasalarının parasal genişlemeye alışmış olması ve verilerdeki iyileşmeden ötürü, ani bir çıkış yapmanın çok büyük zarar vereceğini dile getirdi.

Fed Açık Piyasa Komitesi geçtiğimiz ay aylık 40 milyar dolarlık mortgage tahvili ve 45 milyar dolarlık Hazine tahvili alımlarını devam ettirme planını teyit etti. Birçok Fed yetkilisi bankasnın ekonominin durumuna göre alımların hızını değiştirmeye hazır olması gerektiğini ifade etti.