Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Hazine, bu yılın Mart-Mayıs döneminde 43,7 milyar liralık iç borç servisine karşılık, 38,5 milyar lira iç borçlanmaya gidecek.

Hazine Müsteşarlığı, 2013 yılının Mart-Mayıs dönemine ilişkin İç Borçlanma Stratejisini açıkladı.

Buna göre, ödemelerin 4,1 milyar lirası dış borç servisinden oluşacak. Hazine, böylece toplam 47,8 milyar lira borç ödeyecek.

Hazine, bu dönemde 38,5 milyar lira tutarında iç borçlanmaya, 400 milyon lira da dış borçlanmaya gidecek. Söz konusu dış borç, Avrupa Yatırım Bankası'ndan temin edilen program kredisi olup, uluslararası kuruluşlardan veya uluslararası piyasalardan ek finansman sağlanması durumunda dış borçlanma tutarında değişiklik olabilecek.

Bu yılın Mart ayında 5, Nisan ve Mayıs'ta da 6'şar olmak üzere toplam 17 devlet tahvili ihalesi düzenlenecek.

Hazine, bu yılın Mart ayında 10 milyar lira, Nisan'da 14 milyar lira, Mayıs'ta ise 14,5 milyar lira iç borçlanmaya gidecek.

Hazine Müsteşarlığı'nın bu yılın Mart-Mayıs dönemine ilişkin İç Borçlanma Stratejisi'ne göre, Mart ayında toplam 11,4 milyar liralık iç borç servisine karşılık toplam 10 milyar liralık, Nisan'da toplam 15,6 milyar liralık iç borç servisine karşılık toplam 14 milyar lira, Mayıs ayında ise 16,7 milyar liralık iç borç servisini karşılık 14,5 milyar liralık iç borçlanma gerçekleştirilecek.

Mart'taki iç borçlanmanın 7,9 milyar lirası piyasaya ihale yoluyla borçlanma, 2,1 milyar lirası kamuya yapılacak satışlardan oluşacak. Nisan'daki iç borçlanmanın da 12 milyar lirası piyasaya, 2 milyar lirası kamuya yapılan satışlar yoluyla, Mayıs'taki iç borçlanmanın da 12,6 milyar lirası piyasaya, 1,9 milyar lirası da kamuya yapılan satışlar yoluyla gerçekleştirilecek.

Hazine, Nisan ve Mayıs aylarında dış borçlanmaya gitmeyecek, Mart ayında ise 400 milyon lira borçlanacak. Hazine böylece, söz konusu dönemde toplam 38,9 milyar lira borçlanacak.

Mart'ta 13 milyar lira, Nisan'da 16,5 milyar lira, Mayıs'ta da 18,3 milyar lira olmak üzere söz konusu dönemde toplam 47,8 milyar lira tutarında ödeme yapılacak. Bu ödemenin 43,7 milyar lirası iç borç, 4,1 milyar lirası da dış borç servisinden oluşacak.

Öte yandan, Mart ayında 2,6 milyar lira, Nisan'da 2,5 milyar lira, Mayıs ayında da 3,8 milyar lira nakit bazlı faiz dışı denge, özelleştirme gelirleri, 2B satış gelirleri, TMSF'den sağlanan gelirler, devirli-garantili borç geri dönüşleri, kasa banka değişimi ve kur farkı kalemlerini içeren finansman geliri hedefleniyor.

AA