Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır, dünyanın en büyük metal kullanıcısı Çin'in ekonomik büyüme ehdeflerini açıklaması ve Fed'in teşvik tedbirlerine devam edeceği spekülasyonu ile, diğer sanayi metalleri ile birlikte, değer kazandı.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.7 yükselerek, Seul saati ile 12:58'de, ton başına 7,777 dolara tırmandı. Metal 1 Mart'ta 7,652 dolara kadar inerek 19 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesini görmüştü. Haziran vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 1 yükselerek ton başına 56,860 yuana (9,138 dolar) çıktı.

Çin 2013 yılı için yüzde 7.5 büyüme hedefini korurken, enflasyon hedefini yüzde 3.5 ile daha aşağıda bir seviyeye çekti. Bu durum, yeni liderlere, büyümeyi düşürmeden enflasyonu kontrol altına alma gibi zorlu bir görev alanı çiziyor. Fed'in iki numaralı yetkilisi olan Başkan Yardımcısı Janet Yellen, Fed'in, daha önce görülmemiş büyüklükteki programdan kaynaklanan olası maliyetleri ve riskleri takip ederek, aylık 85 milyar dolar tutarındaki varlık alımında ısrar etmesi gerektiğini söyledi.

Seul'de Tong Yang Securities Inc. baz metaller traderı Lelia Kim, "Çin'in büyüme hedefinikoruması bakır fiyatlarına destek sağlıyor gibi görünüyor," dedi ve halen fiyatların, piyasanın temel göstergeleri kayda değer bir şekilde iyileşme göztermezse, 8,000 dolar seviyesini kısa vadede aşamayacağını sözlerine ekledi.

Citigroup Inc. analisti David B. Wilson, e-posta raporunda, Çin'de bakır fazlasının geçen yıl 1 milyon ila 1.5 milyon ton olduğunu ve bunun depolardaki stoklarda beyan edilen 600,000 dolar tonun oldukça üzerinde olduğunu kaydetti.

Mayıs vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 yükselerek pound başına 3.527 dolara çıktı.