Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's, Avrupalı kreditörlerin Portekiz hükümetine desteklerini artırdıkları ve ülkenin mali sıkılaştırmasını "daha sürdürülebilir" bir seviyeye taşıdığı gerekçesiyle borç krizinden toparlanmaya çalışan ülkenin kredi notunu "negatif"ten, "durağan"a çıkardı.

S&P, Portekiz'in uzun vadeli kredi notunu, Macaristan ve Makedonya ile aynı seviyedeki ve yatırım notunun 2 basamak altındaki BB şeklinde teyit etti.

Reyting kuruluşundan yapılan açıklamada, "bütçe ve yapısal reformlar göz önünde bulundurulduğunda görünümün Avrupalı kurumların Portekiz'in düzenleme programını desteklemeye devam edeceği" belirtildi.

Portekiz Maliye Bakanı Vitor Gaspar 20 Şubat'ta ülkeye ekonomik görünümünün kötüleşmesinden ötürü bütçe açığı hedeflerini tutturması için ekstra 1 yıl daha verilebileceğini söylemişti. Gaspar, Portekiz'in 2013'e ait GSYH tahmininin 25 Şubat'ta başlayan kurtarma programı değerlendirmesi esnasında yüzde 1 revize edilebileceğini ifade etmişti. Hükümet'in önceki tahmini GSYH'nin 2013'te yüzde 1 daralacağı, 2014'te de yüzde 0.8 büyüyeceği yönündeydi.

S&P, Portekiz'in resmi borç verenlerinin ülkenin tahmin edilenden daha zayıf ekonomik performansından ötürü mali sıkılaştırmalarında düzenleme yapabileceğini belirterek, "Biz, bunun Portekiz'in düzenleme sürecini hem ekonomik hem de sosyal olarak daha sürdürülebilir hâle getireceğine inanıyoruz. Bu adım aynı zamanda ülkenin programa uymaması riskini de azaltıyor" dedi.

Portekiz'da işsizlik oranı dördüncü çeyrekte yüzde 16.9'a çıktı. Borç krizindeki ülke 2012'de yüzde 15.7 işsizlik ortalaması tuttururken, bu oranını bu yıl yüzde 16.4'e çıkacağı tahmin ediliyor.

S&P'nin bu hamlesiyle diğer iki büyük kredi derecelendirme kuruluşuna da liderlik ettiğini, bunun da euroya duyulan güveni desteklediğini söyleyen Royal Bank of Canada'nın Hong Kong'taki kıdemli Döviz stratejisti Sue Trinh, diğer 2 reyting kurumunun Portekiz'i hâlâ negatif görünüm ile değerlendirdiğini hatırlattı.