Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Beyne elektrot yerleştirilmesinin, anoreksiyanın tedavi edilmesini sağlayabileceği belirlendi.

Amerikalı ve Kanadalı bilim insanlarının yaptığı, 24-57 yaşındaki 3'ü anoreksiya belirtisi gösteren 6 kadının katıldığı araştırma, anoreksiyaya yakalananların beyinlerine yerleştirilen elektrotlar sayesinde 9 ay sonra hastalık belirtilerinin azaldığını gösterdi.

İngiliz ''The Lancet'' dergisinde yayımlanan araştırmada, Parkinson hastaları, obsesif kompülsif bozukluğu ve kronik ağrıları olan kişilere uygulanan, beyni harekete geçiren elektrotların yerleştirilmesi yönteminin, anoreksiya hastalarına ilk kez uygulandığı belirtildi.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Andres Lozano, 9 ay sonra, çok düşük kilolu, ilaç tedavisi ve psikoterapiye neredeyse cevap vermeyen 3 anoreksiya hastasının kilo almaya başlamasının yanı sıra ruh hali ve endişe durumunun da iyileşmesinin şaşırtıcı olduğunu vurguladı.

Anoreksiya nervoza, özellikle genç kadınlarda görülebilen, yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bir bozukluk.

Bu hastalık genellikle ergenlik döneminde, nadiren de erişkin çağında başlıyor. Durum genellikle kişinin çok şişmanladığı kanısı ile abartılı rejim uygulaması ile kendini gösteriyor. Önceleri kontrol edilebilen iştah bir süre sonra yok oluyor ve zayıflama normal ölçüleri aşıyor. Hastalık, tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabiliyor.