Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İşsizlik maaşı başvurularının 6 haftanın en düşüğüne gerilemesinin ABD'nin istihdam piyasasında ilerlemeye işaret etmesi üzerine Dow Jones Endeksi yeni rekora koştu.

Bank of America Corp., finansal hisselerdeki sıçramanın etkisiyle yüzde 2.4 değerlendi. Ciena Corp. ve JDS Uniphase Corp., Ciena'nın beklentinin üzerinde çeyrek kazancı açıklamasının ardından yüzde 7.5'ten fazla orimlendi. Colgate-Palmolive Co., hisselerini 2'ye 1 oranda ayırması ve temettülerini artırması sonrasında yüzde 0.5 yükseldi. PetSmart Inc., beklentinin altında kazanç ve satış büyümesi tahminlerinin etkisiyle yüzde 6.9 değer kaybetti.

Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.2 kazançla 1,544.79 puana çıkarak 31 Ekim 2007'den bu yana en yüksek kapanışını yaptı. Dow Jones Endeksi ise yüzde 0.3 artışla 14,342.16 puana yükseldi. S&P 500 şirketlerindeki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 12 altında seyretti.

İstihdam piyasasında altta yatan bir destek faktörünün olduğunu ve bunun büyük oranda konut ve inşaat sektörlerdeki olası ilerlemelerden kaynaklandığını belirten Cabot Money Management'ın yatırım genel müdürü Robert Lutts, ekonominin uykudaki alanlarında kıpırdamalar görüldüğünü söyleyerek, parasal genişleme ve düşük faizlerin sonunda etkisini göstermeye başladığını ve hisse senedi piyasasının da bunu yansıttığını anlattı.

ABD'de ilk işsizlik başvuruları 2 Mart'ta sonlanan haftada 7 bin kişi azalarak 340 bine geriledi ve 19 Ocak'tan bu yana en düşük düzeyine işaret etti. 4 haftalık işsizlik başvuruları ortalaması 5 yılın en düşüğünü kaydetti.