Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(17:00'de güncellendi)

Gelişen piyasa hisse senetleri, Çin'de regülatörlerin yeniden ilk halka arzları başlatarak mevcut hisselerin değerlemelerini baskı altına alacağı endişesi ile, Çin hisselerinin öncülüğünde, son bir haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Macaristan forinti ve Güney Afrika randı, gelişen ülke para birimlerindeki düşüşlere öncülük etti.

Sinopec Shanghai Petrochemical Co., Hong Kong'da işlemlerde Eylül ayından bu yana en hızlı düşüşü göstermesinin ardından, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ndeki en hızlı değer kaybeden hisse oldu. China Railway Construction Corp. yüzde 6.5 değer kaybetti. Mr. Price Group Ltd. ve Imperial Holdings Ltd., Güney Afrika'da harcamaların son çeyrekte azaldığını gösteren verinin ardından değer kaybetti. Rand dolar karşısında ikinci gün üst üste değer kaybetti ve Macaristan para birimi forint, yavaşlayan enflasyon sonrası zayıfladı.
 
MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.4 düşerek, New York saati ile 10:41'de 1,059.31 puana indi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, China Securities Journal'ın, ilk halka arzlarını isteyen şirketlerin finansal tablolarını gelecek hafta başından itibaren sunmalarının beklendiğini kaydetmesinin ardından, yüzde 1 ile 4 Mart'tan bu yana en hızlı kaybını yaşadı. Gelişen ülke hisselerinin gösterge endeksi bu yıl yüzde 0.5 yükseldi ve gelişmiş ülkelerin hisselerinin göstergesi MSCI Dünya Endeksi'ndeki yüzde 7.3'lük yükselişin gerisinde kaldı.

Londra'da Barclays Capital gelişen piyasalar strateji müdürü Koon Chow, "Yatırımcılar gelişen piyasaların büyümesi ve dolayısıyla gelişen piyasa varlık fiyatları konusunda yalnızca ılımlı bir pozitif görüşe sahip," dedi ve "Bu durum, gelişen piyasalardaki düşüşlerde somutlaşıyor" şeklinde görüş bildirdi.

(17:00'de güncellendi)