Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İrlanda ve Portekiz'in kemer sıkma programlarına bağlılıklarını desteklediklerini gösteren Euro Bölgesi Maliye Bakanları, iki ülkenin kurtarma kredilerinin vadesini iki yıl uzatarak, bütçe şartlarını gevşetti.

Bakanlar uzatmaya ilişkin bir detay vermedi. Avrupalı maliye bakanları, detayların Euro Bölgesi'ndeki kurtama paketlerini denetleyen Troyka Heyeti ve Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması'nca çalışılacağını söyledi. İrlanda ve Portekiz'in bütçe şartlarının detayları, Kıbrıs'ın kurtarma programı ile aynı zamanda açıklanacak.

Eurogrup'un Brüksel'de yayınlaldığı metinde "Eurogrup bakanları, programları uygulama ve uyumluluklarından ötürü İrlanda ve Portekiz'in piyasaya yeniden tam giriş hakkı kazanma ve iyi performans gösteren programlarından başarılı bir şekilde çıkma çabalarını desteklemeye kararlı" ifadelerine yer verildi.

İrlanda ve Portekiz, yükselen borçlanma maliyetlerinin 2010 ve 2011'de iki ülkenin piyasa girişlerini engellemesinin ardından yeniden tahvil piyasalarına dönmeye çalışıyor. İrlanda bu hafta kurtarma yardımı almasından  bu yana ilk kez 10 yıllık tahvil sattı.