Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır Londra'da, Güney Kıbrıs'ta banka mevduatlarına daha önce görülmemiş bir vergi uygulanmasının Avrupa'da mali krizin tekrarlanacağı endişelerini artırması ve yatırımcıların riskli varlıklardan çıkmaya başlamasının ardından son dört ayın en düşük seviyesine indi.

Ham petrolden soya fasülyesine, ham maddeler, emtia grubuna paralel bir şekilde, ABD Hazine tahvilleri ve doların güvenli liman alımları ile yükselmesi ile birlikte, geri çekildi. Kıbrıs bankalarında paraları bulunanlar, 16 Mart'ta, Euro Bölgesi maliye bakanlarının vardığı anlaşmaya göre, Güney Kıbrıs2ın kurtarılmasının maliyetini paylaşmaya zorlanıyorlar. Bakır ayırca, Londra Metal Borsası'nca (LME) takip edilen stokların, 23 gündür üst üste artış göstermesinden de olumsuz etkileniyor.

Londra'da Newedge Group SA Asya emtia işlem direktörü Pengjiang “Richard” Fu, "Kıbrıs hikayesi aşağı moda ktkıda bulundu," dedi.

Üç ay vadeli bakır kontratları, LME'de, yüzde 2 düşerek, Londra saati ile 10:09'da, ton başına 7,598 dolara indi. Kontrat 7,545.75 dolar ile 9 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Mayıs vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 2.3 değer kaybederek pound başına 3.4395 dolara geriledi.

Dolar altı önemli para biriminden oluşan sepet karşısında Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesi yakınlarında seyrediyor. Doların güçlenmesi, emtia grubunun alternatif yatırım aracı olarak çekiciliğini azaltıyor.

Para yöneticilerinin tuttukları net açık pozisyon ya da fiyatların düşeceği beklentisi ile açılmış pozisyon sayısı, 12 Mart iitbariyle, önceki haftaya göre yüzde 2.3 artarak 16,764 kontrata yükseldi. Para yöenticileri, 25 Şubat haftasında, fiyatların yükseleceği beklentisi ile, 11,413 adet net uzun pozisyon tutuyorlardı.

David Butler başkanlığındaki Barclays Plc analistleri, bugünkü raporlarında, "Spekülatif pozisyonlanma agresif bir şekilde hareketlendi ve net açık pozsiyona döndü," dedi.

Barclays ayrıca, bakır stokların "alarm veren oranda" artmakta olduğunu ve Çin'de gümrük kontrolü öncesi depolananlar dahil küresel stokların tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu kaydetti. LME tarafından izlenen bakır stokları Kasım ayından bu yana ikiye katlandı ve Mart 2010'dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Bugün LME bakır stokları yüzde 3.4 artarak 543,925 tona çıktı. Depolardan çıkarılma emri verilen metal miktarı ise yüzde 10 artarak 36,400 tona ulaştı.

Aluminyum, kurşun ve çinko, Londra'da, Kasım ayından bu yana en düşük seviyesine indi. Nikel ve kalay da değer kaybetti.