Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Sanayi metalleri, Şubat başından bu yana görülen yüzde 8'lik düşüşün yatırımcıları çekmesi ile birlikte, son dört ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.8 yükselerek ton başına 7,592.25 dolara kadar çıktıktan sonra, şanghay saati ile 12:14'te 7,576 dolara geldi. Fiyatlar dün 7,486.25 dolara kadar inerek 21 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesine indi. LME'nin, aluminyumdan nikele, altı temel metali içeren endeksi dün 16 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Bakır fiyatları bu yıl, LME stoklarının, Avrupa'daki kargaşanın ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyeceği ve emlak piyasasına getirilen kısıtlamaların en büyük metal kullanıcısı Çin'de talebi düşüreceği endişelerinin olduğu bir ortamda, Mart 2010'dan bu yana en yüksek seviyesine çıkması ile birlikte yüzde 4.5 kaybetti. Australia’s Bureau of Resources and Energy Economics, bugünkü değerlendirmesinde, arzın talebi aşması ve stoklarda güçlü çıkışlara yol açması nedeniyle, bakırın düşeceğini kaydetti.

Singapur'da Phillip Futures Pte analisti Chung Yang Ker, "Bakır fiyatları son birkaç ayın en düşük seviyelerine indi. Bu nedenle tepki alımları gelebilir. Zira arz ve talepte bir değişiklik yok," dedi ve "Yükselişin sürdürülebilir olduğunu sanmıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Mayıs vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 yükselerek pound başına 3.4275 dolara çıktı ve üç gün süren düşüşünü tersine çevirdi. Temmuz vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.8 yükselerek ton başına 55,320 yuana (8,904 dolar) ulaştı. Aluminyum yüzde 0.2, nikel yüzde 0.6 ve çinko yüzde 0.3 prim yaptı.