Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, bu yıl için daha önce açıkladığı yüzde 1,2'lik ekonomik büyüme tahminini yüzde 0,6'ya çekti.

İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda bütçeyi açıklayan Osborne, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 0,6 büyümesinin beklendiğini, büyümenin 2014'te yüzde 1,8, 2015'te yüzde 2,3, 2016'da yüzde 2,7 ve 2017'de yüzde 2,8 olacağı tahmininde bulundu.

Dört ay önceki bütçe konuşmasında bu yılki ekonomik büyüme tahminini yüzde 1,2 olarak açıklayan Osborne, bugün büyüme tahmini aşağı çekti ancak ülkenin ''üç dipli resesyona girmesinin önleneceğini'' ifade etti.

İngiliz ekonomisinin iyileşmesinin tahmin edilenden daha uzun sürdüğünü ancak bu yönde kararlı bir şekilde çalıştıklarını belirten Osborne, ''İlerleme kaydedilmesine karşın daha yapacak çok şey var'' dedi.

Yeni bütçeyle, 2014 yılından itibaren gelirinin ilk 10 bin sterlini için kimse vergi vermeyecek. Ülkenin borçlanmasıyla ilgili tahminler ise yukarı çekildi. Bu yıl için 114 milyar sterlin borçlanma öngörülürken, bu rakam daha önce 108 milyar sterlin olarak tahmin edilmişti.

Borçlanmanın bu yıldan sonra kademeli olarak düşmesi ve 5 yıl içerisinde 42 milyar sterline ulaşması hedefleniyor. İngiliz hükümeti enflasyon konusunda ise İngiltere Merkez Bankası'nın yüzde 2'lik hedefinin korunacağını bildirdi.

Bu arada Avam Kamarası, Osborne'un bütçe açıklaması sırasında hararetli tartışmalara sahne oldu.

İngiliz ekonomisi geçen yıl yüzde 0,3 büyümüştü. Ülkenin ekonomisi geçen yılın üçüncü çeyreğinde, Londra Olimpiyat Oyunları'nın da etkisiyle 9 aylık resesyondan çıkmıştı.

AA