Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD Başkanı Barack Obama'ya, İsrail ziyaretinin ikinci gününde Cumhurbaşkanı Şimon Peres tarafından İsrail'in güvenliğine yaptığı katkılardan dolayı liyakat madalyası takıldı.

İsrail'in en yüksek nişanı olarak kabul edilen liyakat nişanı Obama'ya, akşam onuruna verilen yemek sırasında takdim edildi.

Yemekte Başbakan Netanyahu, kabine üyeleri, eski İsrail Cumhurbaşkanı İzak Navon, Nobel Ödülü sahibi Ada Yonath, Knesset sözcüsü, İsrail Merkez Bankası başkanlığından istifa eden Stanley Fisher, İsrail Genelkurmay Başkanı, MOSSAD Başkanının da arasında yer aldığı İsrail'in 120 önde gelen siması hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Peres yemekte yaptığı konuşmada, Obama'ya, ''Bugün terörü birlikte yeneceğimize ikna oldum. Buraya yapmış olduğunuz ziyaret tarihidir. Size ülkemizin en yüksek onur madalyasını sunmak benim için bir ayrıcalık. Bu ödül, sizin yorulmak bilmeden İsrail'i güçlü kılmak için çalışmalarınızı konuşmak içindir'' dedi.

-''İran Kudüs semaları için tehdit''

Obama'nın başkanlığı süresince İsrail ve ABD arasında yakın bağların arttığına belirten Peres, ABD ve İsrail arasındaki askeri ve diplomatik ilişkilerin ''eşi benzeri görülmemiş'' bir düzeyde olduğunu ifade etti.
Başkan Obama'ya, ''Dünyanın ufkunu ve Kudüs'ün semalarını İran tehdidine karşı ne gerekirse yapacağınız konusunda ikna oldum. İran rejimi dünya barışı için büyük bir tehdittir'' diyen Peres daha sonra madalyasını taktı.

Madalya takdiminin ardından Peres ve Obama, birlikte kadeh kaldırdı.

-''Her zaman komşu olacağız''

ABD Başkanı Obama da törende yaptığı konuşmada, böyle bir ödülü almaktan dolayı büyük onur duyduğunu söyledi.

İsrail'de bulunduğu süre içinde halktan çok sıcak tepkiler aldığını belirten ve Peres'e teşekkür eden Obama, İsrail Cumhurbaşkanı'nın başarılarla dolu bir hayatı olduğunu ifade ederek, yaklaşan 90. doğum gününü kutladı.

Komşuluğun yalnızca coğrafi bir kavram olmadığını vurgulayan Obama, ''Ülkelerimizi birbirinden ayıran koca bir okyanus olabilir ama maneviyat açısından biz her zaman komşu olacağız'' diye konuştu.
İsrail Cumhurbaşkanlığı, Obama'yı, eşitlik, demokrasi ve insan haklarına verdiği önem ve ABD-İsrail ilişkilerine yaptığı katkılardan ötürü liyakat madalyasına layık gördü.

Öte yandan İsrail'de yüklü bir programla gelen Başkan Obama, yemek öncesinde de ABD'de görev yapan elçilik ve konsolosluk çalışanları ile Kudüs Konsolosluk binasında bir araya geldi.

AA