Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades, AB ve IMF ile varılan kredi anlaşmasıyla Kıbrıs'ın (Rum) iflas etme olasılığının kesin olarak ortadan kalktığını, böylece olumsuz gelişmelerin engellendiğini söyledi.

Anastasiades, akşam saatlerinde tüm televizyonlardan canlı yayınlanan ulusa sesleniş konuşmasında, Brüksel'de, AB ve IMF heyetiyle çok zor saatler geçirdiğini, bazı anların dramatik olduğunu ifade ederek, ''Kıbrıs ekonomik çöküşün eşiğine kadar geldi. Anlaşma sağlanmamış olsaydı devlet iflas edecekti. Olabilecekleri düşünmek bile istemiyorum'' dedi.

Brüksel'de varılan anlaşmanın mevcut koşullarda sağlanabileceğin en iyisi olduğunu belirten Anastasiades, bununla ülkenin bankacılık sisteminin istikrara kavuşacağını, Halk Bankası'nın (Laiki Trapeza), Kıbrıs Bankası (Bank of Cyprus) ile birleştirilmesiyle yatırımcıların ve ulusal ekonominin ihtiyaçlarını karşılayan güçlü bir banka olacağını kaydetti.

Anastasiades, GKRY'nin içinde bulunduğu zor ortamda kolay çözümlerin bulunmadığını, bu nedenle bazı zor kararlar almak zorunda kaldığını anlatarak, şöyle devam etti:

''Sürdürülebilir bir yarını güvence altına almak için, acılı, zor ve cesur kararlar almak mecburiyetindeydim. Merkez Bankası, parlamentoda oylanan kanunlar uyarınca sermaye aktarımlarında bazı kısıtlayıcı önlemler uygulayacak. Bunların geçici olduğu konusunda sizleri temin ederim. Bunlar zamanla aşamalı olarak hafifleyecek. Hükümet olarak, bir an önce normale dönmek için her şeyi yapacağız. Bu nedenle herkesi sabır ve kararlılıkla çalışmaya davet ediyorum. Yarından itibaren Kıbrıs için yeni bir dönem başlıyor.''

Rum yönetiminin, Brüksel'deki mücadelesinden sıkıntılı ancak ayakta ve kararlı bir şekilde çıktığını ifade eden Anastasiades, GKRY'de son zamanda yaşanan belirsizliklerin geride kaldığını ve artık geleceğe iyimserlikle baktığını söyledi.

Anastasiades, AB ve IMF ile anlaşma sağlanmasının, aynı zamanda ülkenin uluslararası alanda güvenilirliğini yeniden kazandığı anlamına geldiğini kaydetti.

Brüksel'deki anlaşmayla GKRY'nin 10 milyar euroluk krediyi garantilediğini, aynı zamanda da Rum bankalarının finansmanının Avrupa Merkez Bankası tarafından güvence altına alındığını kaydeden Anastasiades, bunun GKRY'nin güvenilirliğini yeniden kazandığı ve aynı zamanda kreditörlerin Rum halkının yaratıcılığına ve ekonomideki beklentilere güvendiklerini fiilen kanıtladığını belirtti.

Anastasiades, Güney Kıbrıs'ta yarından itibaren zor kararların uygulanmaya başlanacağını ancak hükümetin, acılı sonuçları üstleneceklere yardımcı olmak için belirli önlemler alacağını bildirdi.

Bunun yanında, ülkenin içinde bulunduğu durumdan sorumlulukları bulunanların tespit edilmesi için en kısa zamanda bakanlar kurulu tarafından yetkili müfettişlerin atanacağını da dile getiren Anastasiades, ''Kıbrıs halkı, olumsuz verileri tersine çevirerek yeniden kalkınmanın yolunu bulacaktır. Yeni bir başlangıç yaparak, geleceği yeniden daha sağlam ve sağlıklı temellerde inşa etmek için krizi fırsata çevirelim. Bunu başaracağımızdan eminim'' diye konuştu.

AA