Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin'in emlak sektöründeki kısıtlamaları artırdığına ilişkin haber ve Güney Kıbrıs'ın bankalarını yeniden yapılandırma planının Avrupa'daki diğer ülkelerde de kullanılabileceğine dair endişelerin etkisiyle Asya Borsaları düşüş kaydetti.

Avrupa'nın en büyük bankası HSBC Holdings Plc. yüzde 1.4 değer kaybetti. Çinli imar şirketi Agile Property Holdings Ltd., bankaların, Çin'deki gayrimenkûl imarlarının kredi büyüklüğünü kontrol etmeye başladığı yönündeki haber üzerine yüzde 1.6 düştü. Atlas Iron Ltd., Macquarie Group Ltd., demir madeni fiyatlarının yılın ikinci yarısında Çin'den gelen taleplerin azalmasıyla düşeceğini söylemesi sonrasında yüzde 5.7 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi dün son 2 haftanın en büyük rallisini kaydetmesinin ardından yüzde 0.1 kayıpla 135.50 puana geriledi. Japon hisseleri, Japonya Merkez Bankası'nın yeni başkanı Haruhiko Kuroda'nın tahvillerin vadelerini uzatmayı değerlendireceğini söylemesi üzerine kayıplarını azalttı.

Güney Kıbrıs'ın AB liderlerinin bir çözümden bir çözüme değişken adımlar attığını hatırlatmasından ötürü piyasaya yardımcı olmadığını belirten LGT Capital Management'ın küresel stratejistlerinden Mikio Kumada, Pekin hükümetinin rahatlayacak çok fazla alanının olmadığını, böyle bir şey yaparsa işlerin daha da kötüye gideceğini söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bu yıl ABD'den gelen ekonomik verilerdeki ilerleme ve Japonya'nın daha fazla teşvik önlemi uygulayacağı spekülasyonunun etkisiyle yüzde 4.9 kazanç sağladı.

Asya'nın gösterge endeksi tahmini kazançlarının 15 katından işlem görerek, 14 katından fiyatlanan Standard&Poor's 500 Endeksi ve 12.6 katından değerlenen Stoxx Europe 600 Endeksi'ni solluyor.