Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bakır Londra'da, dünyanın ikinci en büyük bakır kullanıcısı ABD'de imalat sanayinin güç kazandığını göstermesi beklenen veri öncesi değer kazandı.

Bloomberg News'un anketine katılan 80 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bugün TSİ 14:30'da açıklanacak olan ABD dayanıklı tüketim malları siparişleri verisinim yüzde 3.9 ile son beş ayın en hızlı çıkışını göstermesi bekleniyor. ABD'de açıklanacak olan diğer bir verinin ise konut fiyatlarının arttığını işaret etmesi öngörülüyor. Çin dünyanın en büyük metal kullanıcısı konumunda.

New York'ta Deutsche Bank AG ekonomisti Joseph LaVorgna, "Bugünkü veriler, ABD ekonomisinin düzelmekte olduğu konusunda ilave işaretler vermeli," dedi ve "Konut piyasası toparlanıyor" yorumunda bulundu.

Spot bakır, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.2 yükselerek, yerel saat ile 08:00'de, ton başına 7,6377 dolara çıktı.

ABD'de 20 kentteki konut fiyatlarını gösteren S&P/Case-Shiller Endeksi'nin, Bloomberg anketine göre, Ocak ile biten 12 aylık dönemde yüzde 7.9 yükselmesi bekleniyor. Bu Haziran 2006'dan bu yana en yüksek yıllık artışı işaret ediyor.