Advertisement
HABERLER ABONE OL

Batı Teksas petrolü, ABD'de akaryakıt talebinin düşmesi ve üretimin son 20 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından, son dört ayın en düşük seviyesi yakınlarında dalgalanıyor. OPEC'in, fiyatlar konusunu görüşmek üzere acil toplantıya gitme yönünde bir planı olmadığı belirtidi.

Petrol vadeli kontratları, New York'ta, yüzde 1.2 kadar düştükten sonra fazla bir değişiklik göstermedi. Enerji Enformasyon İdaresi'nin açıklamasına göre, ABD'de benzin ve distile petrol ürünleri kullanımı geçen hafta düşerken, günlük ham petrol üretimi 7.2 milyon varil ile Temmuz 1992'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Petrol İhrac Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC), gurubun politikası hakkında bilgiye sahip iki delegeye göre, Brent petrolünün 100 doların altına inmesinin ardından, petroldeki düşüşü görüşmek üzere acil bir toplantı konusunda planı yok.

Sydney'de emtia haber bülteni Barratt’s Bulletin'in CEO'su Jonathan Barratt, "Piyasa, büyüme ve gayrısafi iç hasıladaki revizyonların daha zayıf talebe dönüştüğü realiteye geri dönüyor," dedi ve "Önümüzde daha da zor zamanlar var" şeklinde görüş bildirdi.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex elektronik işlemlerinde, erken saatlerde 1.07 dolar düşüşle 85.61 dolara kadar indikten sonra, 18 sent yükselerek, Londra saati ile 08:50'de, varil başına 86.86 dolara geldi. Kontrat dün yüzde 2.3 düşerek 86.68 dolara kadar düştü ve 13 Aralık'tan bu yana en düşük kapanış seviyesine indi. Tüm vadeli kontratlardaki işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının iki katından fazlaydı.

Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 2 sent yükselerek varil başına 97.91 dolara geldi. Tüm vadeli kontratlarda işlem hacmi, son 100 günün ortalamasının yaklaşık üç katına çıktı. En yakın vadeli Brent petrolü ile Batı Teksas petrolü arasındaki fiyat farkı 10.74 dolar oldu. Fark dün 10.72 dolar ile 25 Ocak 2012'den bu yana en düşük seviyesinde kapandı.