Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2012'de durgun seyreden dünya ticaretinin 2013'e de kötü başladığını belirterek, "2013'te pek çok ülkenin ihracatı ve ithalatı geriliyor. Birkaç ay dalgalı bir ihracat seyri görebiliriz. Tedbirlerimizi aylar önce almaya başladık. 2012'de 152,5 milyar dolar mal ihracatı yaptık, 2013 hedefimiz yüzde 4'e yakın artışla 158 milyar doları geçmek" dedi.

Çağlayan, mart ayı dış ticaret verilerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ihracatın binde 3 azalarak 13 milyar 175 milyon dolar olurken, ithalatın ise binde 6 gerileme ile 20 milyar 560 milyon dolar olduğunu kaydetti.

İhracatın ithalatı karşılama oranının mart ayında yüzde 64,1 olduğunu ifade eden Çağlayan, Eylül 2011'de bu oranın yüzde 50 düzeyinde olduğuna dikkati çekti.

2012'de durgun seyreden dünya ticaretinin, 2013'e de kötü başladığını belirten Çağlayan, 2013'te pek çok ülkenin ihracat ve ithalatının gerilediğini kaydetti.

Avrupa'da talebin zayıf seyrettiğini ancak yıl sonuna doğru toparlanma olabileceği değerlendirmesinde bulunan Çağlayan, paritedeki gerilemenin de hala ihracatı negatif yönde etkilediğini ifade etti.

Çağlayan, ihracatta birkaç ay dalgalı bir seyir görülebileceğini ve tedbirlerini aylar önce almaya başladıklarını kaydederek, 2012'de 152,5 milyar dolar mal ihracatı yaptıklarını, 2013 hedeflerinin ise yüzde 4'e yakın artışla 158 milyar doları geçmek olduğunu hatırlattı.

Dünya ekonomisindeki durgunluğun, mal ticareti üzerinde ciddi baskı yarattığını belirten Çağlayan, şunları kaydetti:

"İki hafta önce Dünya Ticaret Örgütü dünya verilerini açıkladı. 2012'de mal ticareti sadece binde 1,7 yükselmişken bizim ihracatımız yüzde 13 artarak rekor kırmıştı. Ancak, 2013'ün ilk aylarında dünya mal talebinde ciddi gerileme var.

Avrupa'da talep çok zayıf seyrediyor. Dün AB'de açıklanan ekonomik güven endeksi Şubat ve Mart aylarında gerileme gösterdi. AB ülkelerinin ithalatında geçen yıla göre gerileme var. Mart ayında paritenin de ihracatımızı negatif etkilediğini gördük. 2013 Mart'ında avro/dolar paritesi 2012 Mart'ının gerisinde kaldı.

Mart ayında Meksika, Arjantin, Brezilya, Şili, İsviçre, Norveç, İsrail, Japonya ihracatında gerileme var. Gerileme Norveç'te yüzde 17, İsrail'de yüzde 15, Brezilya'da yüzde 8 civarında. Çin, Güney Kore, Vietnam, Tayvan gibi ülkelerde Mart ayında artış var ama bu artış geçen aylara göre çok yavaşlamış durumda."

-"229 ülke ve bölgeye ihracat yaptık"

Martta 229 ülke ve bölgeye ihracat yaptıklarını belirten Çağlayan, Avrupa'daki olumsuz durum neticesinde AB'ye yapılan ihracatın yüzde 2,4 gerilediğini kaydetti. Afrika, Amerika ve Asya'ya yapılan ihracatta artış olduğunu belirten Çağlayan, buna rağmen AB'deki gerilemenin toplam ihracatın az da olsa gerilemesine neden olduğuna işaret etti.

Çağlayan, "Bu gelişmeler bize bir kez daha, katkısı son 4 yılda 42 milyar doları aşan, pazar çeşitlendirme çalışmalarımızın ne kadar doğru bir tercih olduğunu gösterdi. Ocak-Mart döneminde ihracatımız yüzde 5 artışla 37,1 milyar dolar, ithalatımız da yüzde 5 artışla 58,8 milyar dolar oldu. Son 12 aylık ihracat 154 milyar 246 milyon dolar, ithalat ise 239 milyar 368 milyon dolar düzeyinde" ifadelerini kullandı.

Çıkan sonuçların, kendilerini 2013 hedeflerimizden uzaklaştırmayacağını kaydeden Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı olarak bu durgunluk beklentisini uzun süre önce çalışmalarına yansıttıklarını, planlarını buna göre yaptıklarını belirtti.

-"Bu performansı yıl geneline yayarsak, OVP hedeflerini yakalayacağız"

2012'de 152,5 milyar dolar mal ihracatı yaptıklarını ve 2013 Orta Vadeli Program (OV) hedefi yüzde 4'e yakın artışla 158 milyar dolar olduğunu anımsatan Çağlayan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İlk 3 aydaki ihracat artışımız yaklaşık yüzde 5. Bu performansı yıl geneline yayarsak, OVP hedeflerini yakalayacağız. Dış konjonktürdeki değişimler nedeniyle birkaç ay boyunca ihracatta dalgalı bir seyir görebiliriz. Önümüzdeki aylarda ihracat ve ithalatımızda düşüşler görülebilir. Ancak ileride yeniden artışlar hedefliyoruz."

AA