Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası'nın daha fazla faiz indirimine hazır olduğunu söylemesi ve Avustralya Merkez Bankası'nın faiz indirmesinin ardından Asya Borsaları 2. gününde de yükseldi; Topix Endeksi Lehman Brothers Holdings Inc.'in 2008'deki iflası sonrasındaki kayıplarını telafi etti.

Japonya'nın en büyük 2. elektrik üretim ekipmanı üreticisi Mitsubishi Heavy Industries Ltd., Areva SA'nın Türkiye'de nükleer santral ihalesini kazanmasının ardından yüzde 4.5 değerlendi. Toyota Motor Corp., Nikkei gazetesinin dünyanın en büyük otomobil üreticisinin yarın beklentinin üzerinde kazanç açıklayabileceği haberi üzerine yüzde 4.6 primlendi. Asya'nın en büyük kumarhane şirketi SJM Holdings Ltd., ilk çeyrek kârının arttığını açıklamasının ardından yüzde 4 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 kazançla 141.87 puana çıktı. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 2 hisse değer kazandı. Endeks buyıl Japonya Merkez Bankası'nın deflasyonu sonlandırmak için daha fazla önlem alacağı ve ABD ve Avrupa'daki politika yapıcıların büyümeyi desteklemeye devam edeceğpi iyimserliğiyle yüzde 8.5 yükseldi.

Tyndall Investment Management Ltd.'ın fon yöneticilerinden James Lindsay, ekonomiler daha iyi performans gösterinceye kadar teşviklerin geri çekilmeyeceğini öngördü.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 3.2 kazançla Haziran 2008'den bu yana yüzde ilk kez 14,000 puanın üzerine çıktı. Daha geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 2.8 yükselerek Lehman'ın 15 Eylül 2008'de iflas koruma başvurusu yapmasından bu yana görmediği seviyeye tırmandı. Japon borsaları dün tatil sebebiyle kapalıydı.