Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Fransa'da iktidara gelişinin birinci yıl dönümünde, giderek artan eleştiriler ve popülaritesinin düşmesi sonucu sıkıntılı günler geçiren Cumhurbaşkanı François Hollande, ilk defa bakanlar kurulunda değişikliğe gitme sinyali verdi.

Paris-Match dergisinin konu ile ilgili sorularını yanıtlayan Hollande, "bakanlar kurulunda değişiklik, zamanı gelince olacak" dedi.

Hollande, "hükümet içinde hiç bir bakanın özel bir korunma zırhı içinde olmadığını" ifade etti.
İktidara geldiği günden bu yana bakanlar kurulunda değişiklik taleplerine şiddetle karşı çıkan Hollande'ın son açıklaması, basında, "kabinede yakın bir süre içinde revizyona gidileceği" şeklinde yorumlandı.

Fransa'da son kamuoyu yoklamaları, seçmenlerin büyük çoğunluğunun başarısız buldukları Hollande'dan bakanlar kurulunda değişikliğe gitmesini talep ediyor

Muhalefetteki sağ partilerin dışında, seçimlerde kendisini destekleyen radikal sol partiler de Hollande'a tepkilerini gösterebilmek için geçen pazar günü başkent Paris'te protesto gösterisi düzenlemişti.
Bütçe açıklarının giderek artması, işsizlik oranını yüzde 10,9 ile rekor seviyeye çıkması ve seçim öncesi verilen sözlerin aksine vergilerin artırılması, Hollande'ın popülaritesinin düşmesinde en önemli etkinleri başında gösteriliyor.

Eşcinsellere evlilik ve evlat edinme hakkı öngören yasanın parlamentoda kabul edilmesinin ardından kamuoyunda çıkan tartışma da yine Hollande ile ilgili olumsuz eleştirilerin artmasına yol açıyor.
Son kamuoyu araştırması, seçmenin eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye yönelik özleminin giderek arttığını ortaya koyuyor.

CSA kamuoyu araştırma merkezini anketine göre, seçim olsa Sarkozy yüzde 34, aşırı sağcı Marine Le Pen yüzde 23, Cumhurbaşkanı François Hollande ise ancak yüzde 19 oranında oy alabilecek.
Anket sonucu iki turlu bir seçim halinde Hollande'ın ikinci tura kalamayacağını gösteriyor.