Advertisement

Sözlerine Gezi Parkı ve çevresinin tarihini anlatarak başlayan Başbakan Erdoğan, parkta ağaçların kesilmediğini, taşınabilenlerin taşınabileceğini ve 2 tane ağacın kesileceğini belirtti.

Son günlerde Taksim'de devam eden olaylara da değinen Erdoğan, "Taksim olayı Gezi Parkı veya AVM olayı değil. Çünkü bizim dediğimiz şey buraya AVM anlaşıldı falan diye bir şey yok. Ben bunu söylerken o zaman üstünde rezidans ve otel gibi şeylerin olabileceğini söyledim, bir de şehir müzesi olayını söyledim. İstanbul'da ciddi bir müze yok. Yeni hedef şehir müzesi dışında İstanbul'a bir milli kütüphane de düşünüyoruz" dedi.

"Bir sonraki hedef AKM"

Bir sonraki hedeflerinin Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yıkılması ve yerine "Dünyadaki en ileri mimari teknolojisi kullanılarak" bir opera evi yapmanın planlandığını belirten Erdoğan, "Dolayısıyla orada 3-4 değişimle yapılanmayı kazanacağız. Yayalaşmanın içinde de ciddi bir çevrecilik yatıyor" ifadelerini kullandı. Başbakan ayrıca açıkladığı çılgın projelerin içerisinde Taksim'in yayalaştırılmasının başından beri bulunduğunu dile getirdi.

İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde (1994-1999) "ormanın içine kurulan" Koç Üniversitesi'nin yapımına karşı çıktığını fakat çevrecilerden hiçbir destek bulamadığını belirten Başbakan, "Güya çevreci geçinenler, oranın patronajını üstlenenler oraya o üniversiteyi yaptılar" dedi.

Üniversitelere tepki

Ayrıca Koç Üniversitesi rektörünün Taksim'deki protestolara katılan öğrencilere gönderdiği bir mektupta "Sağlık raporu gerekmezsizin bir sonraki hafta bir başka gün tamamlama sınavlarına girebileceğini" söylediğini belirten Erdoğan, bu tür açıklamaların ODTÜ ve Hacettepe üniversiteleri tarafından yapıldığını da sözlerine ekledi.

Taksim olayları hakkında "Ben açıklamamda polisin biber gazıyla yanlış yaptığını belirttim. Diyelim ki polis minimal müdahale etti orada. Polis çıktıktan sonra ne yaptılar? Polis araç gereçlerini yaktılar" diyen Başbakan, kitle psikolojisinde bazen azınlığın çoğunluğu alıp götürebildiğini belirtti.

"Bu tür müdahaleler Avrupa'da da oluyor"

Erdoğan ayrıca bu tür müdahalelerin Almanya ve İspanya gibi bazı diğer Avrupa ülkelerinde de gerçekleştiğini söyledi ve "Avrupa'da yapılan polis müdahaleleri bizimkilerin altında kalmıyor. Çok daha ileri müdahaleler yapılabiliyor. Benzer şeyler bizde de oluyor. Bunlar insan olan her yerde malesef oluyor" dedi.  

Altaylı'nın Gezi Parkı'nda şafak vakti protestoculara biber gazıyla müdahale edilip çadırlarının yakılmasını hatırlatması üzerine Erdoğan, "Her ülkenin kendine ait kültürel noktada bir yapısı var. İnsanının da genelinde olan bazı yaklaşım tarzları var. Bizde bu tür bazı gruplar belli yerlere yerleştikleri zaman oradan icabında çıkmayı bilmeyebilir ve orayı terörize edebilirler. Bunu Ankara'da TEKEL işçileriyle de yaşadık" dedi.

"Onların yaklaşım tarzına cevap veremeyecek durumda değildik. Twitter denilen bir bela var. Burada abartı, ne derseniz hepsi var. Talanın daniskası burada. Bu sosyal medya denilen şey şu anda toplumların baş belasıdır" diyen Erdoğan, parti tabanından ve destekçilerinden kendisine "Sessiz mi kalacağız" telefonları geldiğini belirtti.

Taksim olaylarının ideolojik motivasyonları olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Belediye seçimlerinde biz AK Parti'den nasıl burayı alacağız, Ak Parti'ye nasıl oy kaybettireceğiz derdindeler" yorumunu yaptı.

  

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Haziran 2013 Çarşamba, 00:35 Misafir arkadaşlar: ağaç kesmek. şehri beton yığını haline getirmek, rezidans, gökdelenler dikerekmi medenileşicez şehirlerin içinde nefes alıcak parklar, oturup dinlenecek yerler olmasınmı....bu arada şiddetin her türlüsüne hayır her şey demokratik, kanunlara uygun olsun, .hayırlı akşamlar.
03 Haziran 2013 Pazartesi, 00:03 Misafir ha onu bileydin... gezi parkı son damla oldu... ben böyle emrediyorum böyle yaşayacaksınız demek sebep oldu bunlara...
02 Haziran 2013 Pazar, 21:30 Misafir sayın başbakanımız recep tayyip erdoğan'ı saygı ve sevgiyle selamlarım. sayın başkanım, bilin ki yüksek zirveler de rüzgarlar daha çetin eser. hükümetimiz cok doğru adımlar atıyor ki taşlanıyor,meyve veren ağaç misali.. rabbime emanet olun.. şeyma