Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(16:21'de güncellendi)

Altın fiyatları iki haftanın en zayıf seviyesine yakın bir noktada kazançlar ve kayıplar arasında gel-git yaşarken, yatırımcılar merkez bankalarının küresel büyümeyi teşvik amacıyla parasal genişleme önlemlerini artırıp artırmayacağı ihtimalini fiyatladı.

Geçtiğimiz hafta açıklanan veriler ABD'de istihdamın Mayıs ayında beklenenden daha fazla arttığını gösterirken, Fed Başkanı Ben S. Bernanke geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada merkez bankasının aylık 85 milyar dolarlık varlık alımında kesintiye gidebileceği sinyalini verdi. Dolar altı büyük para birimi karşısında yüzde 0.2 değer kazanırken, erken saatlerde 21 Şubat'tan bu yana en zayıf seviyeye dokundu.

Cenevre'de bulunan MKS SA altın işlemcisi Bernard Sin, "Parasını altına yatıran ve ondan geri çeken yatırımcılar arasında bir yarış var. Yatırımcıların endişelerinden bir tanesi de daha fazla parasal genişleme olmaması. Zayıf dolardan kaynaklanan bazı altın alımlarına da sahip olduk" ifadelerini kullandı.

Ağustos vadeli altının ons fiyatı New York saatiyle 07:49'da yüzde 0.1 yükseldi ve 1,377.70 dolardan işlem gördü. Fiyatlar yüzde 0.1'e varan artışlar yaşarken dün 1,364.50 dolar seviyesini görmesinin ardından yüzde 0.3 geriledi. Vadeli altın işlemlerinin hacmi bu raporun yazıldığı sırada 100 günlük ortalamanın yüzde 56 altında gerçekleşti. Spot altın ise Londra'da 27 cent artarak 1,378.64 dolar oldu.

(16:21'de güncellendi)