Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de ekonomik büyüme beklentileri ile Fed'in teşvik önlemlerinin hızına ilişkin spekülasyonların etkisiyle New York Borsası satışa geçti; Dow Jones Endeks bu yılki ilk 3 günlük düşüşüne işaret etti.

S&P 500 Endeksi'ndeki 10 sektör grubunun hepsi düştü. Kamu hizmeti hisseleri yüzde 1.1 düşüşle 6 haftalık kaybını yüzde 11'e genişletti. Biogen Idec Inc., Citigroup Inc.'in hisse tavsiyesini indirmesiyle yüzde 7.4 geriledi. Cooper Tire&Rubbet Co., Apollo Tyres Ltd. tarafından alınmayı kabul etmesinin ardından yüzde 41 yükseldi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.8 kayıpla 1,612.52 puana gerileyerek, dün erken saatlerde kaydettiği yüzde 0.7 oranındaki ralliyi sildi ve 17 Nisan'dan buyana en sert 3 günlük düşüşünü kaydetti. Dow Jones Endeksi yüzde 0.8 kayıpla 14,995.23 puana inerek, 28 Aralık'tan bu yana en büyük düşüşüne işaret etti.

Piyasaların kazançlarına tutunmakta zorlandığını belirten Knight Capital Group Inc.'in baş piyasa stratekisti Peter Kenny, Fed'in ifadelerine bakıldığında, alımların eskisi kadar otomatik olmadığının anlaşıldığını, kolay kaldıraçların geride kaldığını söyledi. Kenney, "Ne zaman piyasa yükselse ve yeşilde seyretse, kurumlar risk satışı yaparak, arz sunmaya başlıyor" yorumunda bulundu.

Fed'in teşvikleri ve beklenenden iyi gelen kazanölar, New York Borsası'ndaki boğa piyasasını destekledi ve S&P 500 Endeksi'ni 2009'da kaydettiği 12 yılın en düşüğünden yüzde 138 sıçrattı. Endeks Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin, ekonomide reel ve sürdürülebilir bir ilerleme olması hâlinde tahvil alımlarının hızının düşürülebileceğini söylemesinin bir gün öncesi olan 21 Mayıs'taki zirvesinden yüzde 3.4 gevşedi.