Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD sanayi üretimi kamu hizmeti kullanımındaki düşüşün imalat ve madencilikteki artışı dengelemesiyle Mayıs ayında bir önceki aya göre değişmedi.

Geçtiğimiz ayın sanayi, maden ve kamu hizmeti üretimi Nisan ayının revize edilmiş yüzde 0.4'lük düşüşünü takip etti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin mdeyanı ise yüzde 0.2'lik ilerleme olarak gerçekleşti. Toplam üretimin yüzde 75'ini oluşturan imalat ise yüzde 0.1 ilerleme kaydetti.

Ekonominin bütçe kesintilerinin yarattığı etkiyi atlatmaya çalışmasıyla ABD'de firmalar tarafından yapılan yatırımlar azalma gösterdi. Aynı zamanda otomotiv endüstrisi imalat için parlak bir nokta olarak dururken, Avrupa ve Çin'deki yavaşlamanın yol açtığı aksaklığı atlatmış olabileceği sinyalini verdi.

Florida'da bulunan Raymond James & Associates şef ekonomisti Scott Brown, "Bir bakıma yumuşak küresel büyüme hikayesi. Otomobil gibi bazı sektörlerde güçlenme görüyorsunuz. Geri kalan her şey biraz aksaklık gösteriyor ve bunun birazı da genel olarak tüketici talebinde yumuşaklık olmasından kaynaklanıyor" ifadelerini kullandı.

Bloomberg tarafından görüşleri alınan 85 ekonomistin tahminleri yüzde 0.4'lük düşüş ve yüzde 0.7'lik artış arasında değişiklik gösterdi.