Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) bugün yapıldı.

Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da saat 10.00'da başlayan sınava, 349 bin 721 aday katıldı. Tek oturumda uygulanan sınav, 135 dakika sürdü.

Adaylara 90 sorunun yöneltildiği sınavda, tarih, coğrafya-2 ve felsefe testleri yer alıyor. Tarih testinde 44 soru için 65 dakika, coğrafya-2 testinde 14 soru için 20 dakika, felsefe grubu ve din kültürü ve ahlak bilgisi testinde 40 soru için 50 dakika süre tanınıyor.

Sınavda kullanılacak soru kitapçıklarının ilgili bölümünde de adaylara yönelik uyarılar bulunuyor. Sınav sonrası yapılacak düzeltme istekleri kesinlikle kabul edilmeyecek.

-Sınav heyecanı

Adayların çoğu, kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sabah erken saatlerden itibaren sınav yerlerine geldi.

Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlilerince elle ve dedektörle arandı. Adaylar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturtuldu.

Salondaki görevliler adayların tek tek kimlik kontrollerini yaptı. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemlerinin ardından salon başkanları sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlattı. Daha sonra soru kitapçıklarıyla kalem ve silgi dağıtıldı.

AA