Advertisement

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, Bloomberg HT'nin ana sponsoru olduğu Euroasia Forumu'nda Bloomberg HT'nin sorularını yanıtladı.

Öztekin, faiz lobisine ilişkin soru üzerine, faiz lobisinin faiz oranlarının düşüşünden rahatsız olanlar olduğunu söyledi.

Bankalardaki gelişmeleri hergün takip ettiklerini ve raporladıklarını kaydeden Öztekin, "Faizde son dönemde yaşanan artışın temel sebebi yurtdışı kaynaklı" dedi.

Türk bankacılık sektörünün risk yönetimi açısından çok kuvvetli olduğuna dikkat çeken öztekin, "Bankaların açık pozisyonu bulunmamakta" dedi.

Fon kaynağı yaratmada Körfez!'in oranının arttığını söyleyen Başkan Öztekin, "Mevduat sürelerinin kısalığı yurtdışı fonlara talebi artırıyor" değerlendirmesinde bulundu.

BDDK Başkanı Öztekin, BDDK olarak bankaların şubeleşmesine destek verdiklerini söyledi.

Tüketicilerin şikayetlerine neden olan ücret ve komisyonlara ilişkin soruya karşılık ise Öztekin, "ÜCret ve komisyonlar konusunda yekimiz yok. Olsa yapardık" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Haziran 2013 Salı, 18:01 Misafir ne demesini bekliyordunuz?
18 Haziran 2013 Salı, 17:31 Misafir niye sendikasyon kredilerini belediye yardimi olarakmi dağitiyor dişaridaki bankalar