Advertisement

Hindistan Merkez Bankası'nın rupiyi destekleme hamlelerinin, ülkenin en kötü ekonomik düşüşünü kötüleştirmekle tehdit etmesiyle Hindistan'dan sermaye çıkışlarının Temmuz'da artması, Goldman Sachs Group Inc.'i Hint hisselerinde satış tavsiyesinde bulunmaya itti.

Yabancıları 30 Temmuz'da sonlanan ayda net 2 milyar dolarlık Hint varlığı satarak, Haziran'daki 5.4 milyar dolarlık çıkış rekorunu genişletti. Bloomberg'in düzenleme ve kur verileri, hisselerden 2 ayda 2.8 milyar dolar ile Kasım 2009'deki küresel finansal krizden bu yana en büyük çıkışın olduğunu gösterdi. Goldman Sahs üllenin hisselerindeki ağırlığını 31 Temmuz'da keserek, "düşük ağırlık" olarak değiştirdi.

Fed'in tahvil alımlarını azaltmasının Hindistan'ın cari açığını fonlamasını zorlaştıracağı endişesiyle rupi geçtiğimiz ay yüzde 1.6 değer kaybetti ve 8 Temmuz'da da rekor düşüğe geriledi. Ülkenin merkez bankası 15 Temmuz'da 2 politika faizini, kurdaki değer kaybını kontrol altına almak için yükselterek, 3 aylık ankalararası borçlanma maliyetinde rekor artışa neden oldu. Credit Agricole CIB dün yayınladığı raporunda, "Yüksek faizler ekonomiye zarar verebilir ve para biriminde daha fazla zayıflığa neden olarak, kısır döngüye sokabilir" dedi.

Son aktivite verilerinin durağan olduğunu ve yatırımcı taleplerinde hiçbir toparlanma sinyali vermediğine dikkat çeken Hong Kong'taki Goldman Sachs'in analistlerinden Sunil Koul, dış fonlama ortamının da zorlayıcı olarak, RBI'yı likiditeyi sıkılaştırmak durumunda bıraktığını söyledi.