Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bakır, yatırımcıların Fed'in gelecek haftaki toplantısında varlık alımlarını azaltabileceği beklentisi ile pozisyon almalarının ardından, son bir ayın en düşük seviyesinde seyrediyor ve haftayı kayıpla geçmeye hazırlanıyor.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.2 yükselerek, Şanghay saati ile 15:462da, ton başına 7,074.75 dolara geldi ve haftalık kaybını yüzde 1.2'ye daralttı. Vadeli kontratlar dün 7,025 dolar ile 8 Ağustos'tan bu yana gün içi en düşük seviyesine indikten sonra, yüzde 0.5 yükseldi ve yüzde 0.2 düştü.

Bloomberg'in 9-13 Ağustos arası yaptığı ankete katılan ekonomistlerin yüzde 65'ine göre, Fed gelecek haftaki toplantısında aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programının azaltılması yönünde karar verecek. Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 17-18 Eylül'de toplanacak.

Şanghay'da HNA Topwin Futures Co. analisti Xu Liping, "Yatırımcılar gelecek haftaki Fed toplantısının sonuçlarını bekliyor ve varlık alımlarının azaltılması ihtimali çok yüksek," dedi ve "Çin'in ekonomik verileri iyi gelse bile, varlık alımlarının azaltılacağı endişesi fiyatları baskı altına almaya yetiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Aralık vadeli altın kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.2 düşüşle ton başına 51,290 yuandan (8,384 dolar) kapandı. Aralık vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, fazla değişmeyerek pound başına 3.2145 dolarda kaldı.

LME'de, aluminyum düşerken, kalay ve çinko yükseldi. Nikel ve kurşun fazla değişmedi.