Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Forbes dergisi, bilişim devi Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in 72 milyar dolarlık geliri ile hem ABD'nin hem de dünyanın en zengin insanı olduğunu açıkladı.

ABD'nin En Zengin 400 Kişisi listesini açıklayan Forbes dergisi, art arda 20 yıldır ABD'nin en zengini unvanını kimseye kaptırmayan Gates'in, bu yıl dünyanın en zengini unvanını da Meksikalı Carlos Slim'in elinden aldığını yazdı.

Listenin ikinci sırasında bu yıl servetine 12,5 milyar dolar ekleyen Warren Buffett geliyor. Buffet'in toplam servetinin 58,5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

ABD'nin en zengin kadını ise 34,5 milyar dolar ile Christy Walton oldu. Wal-Mart mağazalar zinciri hissedarlarından Walton, dünyanın da en zengin 6. kadını kabul ediliyor.

Bu yıl listeye 20 yeni isim eklendi. Bunlar arasında internet üzerinden spor malzemeleri satan Michael Rubin ve New York'un lüks semtlerinde çok sayıda dükkana sahip Jeff Sutton da yer alıyor.

Geçen yıl ABD'nin en zenginleri arasında bulunan 30 kişi ise bu yılki listede yer almıyor. Bunlardan 6'sının yaşamını yitirdiği, 28'sinin ise gelirlerindeki düşüş nedeniyle listedeki yerlerini kaybettikleri öğrenildi.

ABD'nin en zenginleri listesinde ilk 10 sırada bulunanlar şöyle:


"1. Bill Gates - 72 milyar dolar,


2. Warren Buffet - 58,5 milyar dolar,


3. Larry Ellison - 40 milyar dolar,


4. Charles Koch - 36 milyar dolar,


5. David Koch - 36 milyar dolar,


6. Christy Walton - 34,5 milyar dolar,


7. Jim Walton - 33,8 milyar dolar,


8. Alice Walton - 33,5 milyar dolar,


9. Robson Walton - 33,3 milyar dolar,


10. Michael Bloomberg - 31 milyar dolar."
AA