Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) ülkesinde devlet başkanını izlediğinin ortaya çıkmasının ardından, Washington'a ziyaretini erteleyen Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'ı, iki tarafın da üzerinde anlaştığı ortak tarihte başkentte ağırlamayı arzuladığını bildirdi.


Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Obama'nın, St. Petersburg'ta düzenlenen G20 Zirvesi ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'ın Brezilya Dışişleri Bakanı Luiz Alberto Figueiredo'yla geçen hafta gerçekleştirdiği görüşmenin devamı niteliğinde, dün Brezilya Devlet Başkanı Rousseff'le telefonla görüştüğü belirtildi.


ABD ile Brezilya'nın, ortak demokratik değerleri olan ve ekonomik büyüme ile istihdam oluşturma arzusu bulunan stratejik ortaklıktan memnuniyet duyduğu vurgulanan açıklamada, ABD Başkanı Obama'nın, Rousseff'a olan davetinin ABD ile Brezilya arasında büyüyen küresel ortaklığın ve yakın bağın önemli bir yansıması olduğu ifade edildi.


Obama'nın, Brezilya'da ABD'nin iddia edilen istihbarat çalışmalarına ilişkin endişeyi anladığı belirtilen açıklamada, Başkan Obama'nın konunun diplomatik kanallarla aşılması için Rousseff'la birlikte çalışmayı istediğine değinildi.


Obama ve Rousseff'ın resmi ziyareti arzuladığı kaydedilen açıklamada, ziyaretin tek bir konu nedeniyle gölgede kalmaması gerektiği vurgulanarak, "Bu nedenle, başkanlar, Rousseff'ın 23 Ekim'de Washington'a gerçekleştirmesi planlanan resmi ziyareti erteleme konusunda anlaşmıştır. Başkan Obama, her iki tarafın da üzerinde mutabık olduğu ortak bir tarihte Başkan Rousseff'ı Washington'da ağırlamayı arzulamaktadır" ifadesine yer verildi.