Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Merkez Bankası'nın günün ilerleyen saatlerinde aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarının azaltımına yönelik kararını açıklamasının öncesinde Asya Borsaları yükselerek, 4 ayın zirvesine yaklaştı.

Mitsui O.S.K. Lines Ltd. ve Fanuc Corp., sanayi şirketlerinin Asya-Pasifik Endeksi'ndeki kazançlara öncülük etmesiyle en az yüzde 2.7 yükseldi. Kawasaki Heavy Industries Ltd., şirketin 180 milyar yenlik demiryolu aracı siparişini garantilemesinin ardından yüzde 4.2 primlenerek 6 yılın zirvesine çıktı. Kansai Electric Power Co., şirketin 2 elektrk santralindeli birimlerini kapamasının ardından yüzde 1.6 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 kazançla 138.65 puana çıktı. Endeksteki 10 sektör grububun 8'i yükseldi. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.1 artış kaydetti.

Fed'den hiç azaltım olmamasından, 5 ya da 10 milyar dolarlık azaltıma kadar, ne açıklaması gelirse gelsin piyasa üzerinde etkisinin olacağını söyleyen Kapstream Capital'ın yönetici direktörü ve eşkurucusu Nick Maroutsos, "Bildiğimiz, bunun çok çok kademeli bir azaltım olacağı. Hisselerde yükseliş bekliyoruz" dedi.

Japon Topix Endeksi yüzde 1.1 kazandı ve işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 38 üzerinde seyretti. Avustralya'daki S&P/ASX 200 Endeksi 5 yılın zirvesinden yüzde 0.3 düştü ve Yeni Zelanda'nın NZX 50 Endeksi büyük bir değişiklik göstermedi.

Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi ve Tayvan'daki Taiex Endeksi yüzde 0.3 düştü. Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 kaybederken, Singapur'un Straits Times Endeksi yüzde 0.5 yükseldi. Güney Kore Endeksi bugün tatil sebebiyle kapalıydı.