Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

S&P 500 Endeksi'nin önceki gün Fed'in tahvil alım programını azaltmaktan kaçınması üzerine rekora tırmanmasının bir gün sonrasında yatırımcıların son ekonomik verileri izlemeye almasıyla New York Borsası düştü.

ConAgra Foods Inc., ilk çeyrek satışlarının beklentilerin altında kalmasının ardından yüzde 4 değer kaybetti. Walt Disney Co., Morgan Stanley'nin hisselerin notunu indirmesi üzerine yüzde 2.1 düştü. Apple Inc., iPhone üreticisi şirketin 3. gününde de yükselmesiyle yüzde 1.6 primlendi. ABD'nin piyasa değeri bakımından en büyük seyahat acentası Priceline.com Inc. ilk kez 1,000 doların üzerinde kapandı. Rite Aid Corp., eczane zincirinin kâr tahminlerini yükseltmesinin ardından yüzde 23 yükseldi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 1,722.34 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.3 düşüşle 15,636.55 puana geriledi. Amerikan borsalarında 6.8 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 13 altında kaldı.

Kutlama atmosferinin ardından dün temel olarak bir düşüşün görüldüğünü belirten Stifel Nicolaus&Co.'nun piyasa stratejistlerinden Kevin Caron, bir noktada piyasanın soluklanmaya ihtiyacı olduğunu, bunun da dün yaşandığını söyledi.

Gösterge endeks önceki gün Fed'in beklenmedik bir kararla tahvil alımlarını azaltmaktan kaçınması üzerine yüzde 1.2 tırmandı. ABD Hazine tahvillerinin getirisi, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin tahvil alımlarının muhtemel azaltım takviminden bahsettiği ilk zaman olan Mayıs'tan bu yana yükseldi.