Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Almanya'da yapılan genel seçimlerden zaferle çıkan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi Genel Başkanı Angela Merkel, ülkede istikralı bir hükümet kurmayı amaçladıklarını, bu nedenle azınlık hükümeti kurmayacaklarını söyledi.

CDU Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, parti genel merkezi olan Konrad Adenauer Evi'nde basın mesuplarının sorularını yanıtladı.

Tek başına iktidar olmayı 5 milletvekiliyle kaybeden CDU'nun lideri Merkel, istikrarlı bir hükümet kurmayı amaçladığını ve diğer partilerle bu doğrultuda koalisyon görüşmesi yapacaklarını ifade etti. Merkel Almanya'da istikrarın devamına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, ''Azınlık hükümeti düşünmüyoruz'' dedi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel ile telefonda görüştüğünü söyleyen Merkel, cuma günü de parti üst kurullarının görüşmesinin öngörüldüğünü belirtti.

Angela Merkel, koalisyon görüşmelerinde Yeşiller Partisi'ne kapıları kapatmayarak görüşmelere açık olduklarını dile getirdi.

Merkel, partisinin koalisyon görüşmelerinde hangi konuların kırmızı çizgileri olduğu yönündeki bir soruya karşılık da ''Şimdiden kırmızı çizgilerden bahsetmek istemiyorum'' ifadesini kullandı.

Angela Merkel, iktidar olarak bundan sonra da Avrupa ve ekonomi politikalarında bir değişikliğe gitrmeyi düşünmediğini vurguladı.

AA