Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi günü dünkü kapanışa göre 278,21 puanlık düşüşle 76.529,68 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri ortalama yüzde 0,36 oranında değer kaybederken toplam işlem hacmi 3 milyar lira oldu. Bankacılık endeksi günü yüzde 0,91, holding endeksi ise yüzde 0,84 oranında düşüşle tamamladı.

Güne alıcılı başlayan Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksi en yüksek 77.495,92 puanı gördükten sonra Suriye ile ilgili tedirginliklerin tekrar gündeme gelmesi ve Döviz piyasasında volatilitenin artmasıyla düşüşe geçerek en düşük 76.290,94 puanı gördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı'nın Denizli'de yaptığı "Para Politikaları" sunumunda, döviz kurundaki yükselişin para politikasında değişikliğe neden olmayacağını, enflasyon görünümünde önemli bir değişiklik olmadığı taktirde faizlerde bir değişim beklenmemesi gerektiğini belirtmesinin ardından, yurtdışından gelen haber ve açıklamaların da etkisiyle döviz piyasasında volatilitenin arttığı görüldü.

Fed Başkanlarının açıklamalarıyla ABD Merkez Bankası'nın (Fed) parasal genişlemeden çıkış stratejisine yönelik belirsizliğin artması ve gerek Rusya gerekse ABD'li yetkililerden Suriye ile ilgili yapılan açıklamaların, bu konudaki tedirginliği artırması piyasalarda negatif seyrin hakim olmasına neden oldu.

Analistler, yarın Suriye ile ilgili haber ve açıklamalarla ABD'de açıklanacak dayanıklı mal siparişleri ve yeni konut satışları verisinin takip edileceğini belirtiyor. BIST 100 endeksin 76.200 seviyesinin destek konumuna geldiğini ifade eden analistler, olası yükselişlerde ise 78.000 seviyesinin direnç olarak izleneceğini kaydediyor.

AA