Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD Başkanı Barack Obama, BM Güvenlik Konseyi'ni Şam yönetiminin kimyasal silahların imhası konusunda verdiği taahütlere uyması için güçlü bir karar almaya çağırdı.

New York'ta BM Genel Kurulu'na hitap eden Obama, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmeleri değerlendirerek, ABD'nin bu bölgelerdeki politikasını genel hatlarıyla açıkladı. 68. Genel Kurulu'nda Obama, ABD'nin Suriye'ye 340 milyon dolar ek insani yardımda bulunacağını duyurdu. Obama, bunun yine de hiçbir yardımın Suriye halkının ülkesini yeniden kurmasını sağlayacak siyasi bir çözümün yerini alamayacağını ama en azından insanların hayatta kalmasına yardımcı olacağını belirtti.

ABD'nin bölgedeki önemli çıkarlarını korumak için askeri güç de dahil olmak üzere gücünün tüm unsurlarını kullanmaya hazır olduğunu vurguladı. Obama, Beşşar Esed rejimin 21 Ağustos'ta kimyasal silah kullandığına dair oldukça kuvvetli deliller bulunduğunu belirterek, BM uzmanlarının raporunun sarin gazı yayan gelişmiş roketlerin sivillere atıldığını ortaya koyduğuna dikkati çekti. Roketlerin rejimin kontrolü altındaki bölgelerden muhalif grupların olduğu bölgelere doğru atıldığını söyleyen Obama, bu saldırıyı Suriye'deki rejimden bir başkasının yaptığını iddia etmenin, bu kuruma (BM) ve insanlığa hareket olacağını ifade etti.

Saldırının hemen ardından, bazı kesimlerin sınırlı bir askeri müdahelenin meşruluğunu sorgulamaya başladığını söyleyen Obama, şu ifadeleri kullandı:

"Rusya Devlet Başkanı Putin'le bir yıla yakındır yaptığım görüşmelerde söylediğim gibi, bu konuda her zaman diplomatik çözümün yanında oldum. Geçtiğimiz birkaç haftada; ABD, Rusya ve müttefiklerimiz Suriye'deki kimyasal silahları uluslararası kontrol altına alınması ve ardından yok edilmesi konusunda anlaştı ve Suriye yönetimi elindeki kimyasal silahların raporunu vererek ilk adımı attı. Şimdi, Esed'in sözlerini tutup tutmadığının değerlendirileceği güçlü bir Güvenlik Konseyi Zirvesi'ne ihtiyacımız var. Eğer sözünde durmassa bunun yaptırımları olmalı. Eğer bunun üzerinde bile anlaşamassak, BM'nin uluslararası hukukun en temel gereklerini bile yerine getiremediği ortaya çıkacak. Diğer yandan, eğer başarılı olursak, kimyasal silah kullanımının 21. yüzyılda yeri olmadığına dair güçlü bir mesaj vermiş olacağız."

ABD'nin, Ortadoğu'da gücünün bütün elementlerini kullanmaya hazır olduğuna dikkati çeken Obama, "Bunun için de bölgedeki ana menfaatlerimizi koruyacak askeri güç seçeneği de bulunmaktadır.Ortadoğu'dan dünyaya enerji akışının güvenli bir biçimde yapılmasını sağlayacağız. İnsanlarımızı tehdit eden terörist ağlarını parçalayacağız. Son olarak, kitle imha silahlarının geliştirilmesine veya kullanılmasına tolerans göstermeyeceğiz" diye konuştu.

AA