Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünyanın en büyük tahvil fonu yöneticisi Pacific Investment Management Co. (Pimco), Asya'da güçlü bilançolar ve iyileşen ekonomik görünümle yatırımcıların ABD tahvillerine karşılık Asya tahvillerini satın alması için gereken faiz farkının daralacağını belirtti.

California merkezli şirketten yapılan açıklamada izlenmesi gereken sektörlerin 31 Aralık'tan bu yana şirket tahvillerinin 30.4 milyar dolarlık 76 yeni anlaşmayla rekor kırdığı enerji, finans ve yüksek getirili sektörler olduğu belirtildi. Bank of America Merill Lynch endeksine göre yatırımcıların Asya dolar tahvilleri satın almak için talep ettiği ekstra faiz farkı 25 baz puan düşerek 333 baz puana geriledi.

Pimco Asya kredi araştırma direktörü Raja Mukherji, "Asya'da yatırım yapmanın birçok avantajı var. Bölgede hatırı sayılır bir büyüme var ve bu büyüme gelişen ülkelerin birçoğunu geride bırakıyor" yorumunu yaptı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yapılan tahminlere göre Asya'da gelişen ülke ekonomilerinin gelişmiş ülke ekonomilerine oranla 2014 yılında 4 kat daha fazla büyümesi bekleniyor. Pimco'ya göre son bir kaç yılda Asya kredi piyasalarında hızlı bir büyüme görülürken, bankacılık sektörü kaldıraçları ve yükselen enerji talebi yatırım fırsatları için canlı bir görüntü ortaya koyuyor.