Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, uçak biletlerinde tavan fiyat uygulamasının tamamlandığı belirterek, büyük ihtimalle bayram sonunda yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Bakan Yıldırım, Karayolları Genel Müdürlüğünde 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası Sonuç Bildirgesi'nin açıklandığı toplantıda, gazetecierin sorularını yanıtladı.

Yurtiçi uçak biletlerinde tavan fiyat uygulamasına yönelik soru üzerine Yıldırım, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) 1 yıl boyunca iç hat uçuşlarında gerçekleşen fiyatları taradığını ve ortalama bir uçuş bilet fiyatı çıkardığını belirtti. SHGM'nin ayrıca tüm havayolu şirketleriyle görüşmeler yaptığını anlatan Yıldırım, çalışmanın tamamlandığını ve karar aşamasına gelindiğini ifade etti.

Uçuşlarda revezrvasyonların önceden yapıldığını hatırlatan Yıldırım, bu nedenle uygulamanın büyük bir ihtimalle bayram sonunda yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Bakan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Burada dikkat etmemiz gereken konu; tavan fiyat koyduğumuzda ucuza seyahat etmenin önüne de geçmemiz lazım. Yukarıda sınır koyduğunuz zaman 100 liranın altında satılan biletlerin de daha yüksek bedele çıkma riski var, ona da dikkat ediyoruz. Ama bizim için öncelikli olan vatandaşımızın mağdur olmaması. Havayolu şirketleri de bu konuda sorumluluklarının bilincindeler. Böylece hep birlikte hem sektörü zora sokmayacak ama aynı zamanda vatandaşı rahatlatacak bir uygulamayı getirmiş olacağız. Böylece fırsatçıların da önüne geçmeyi hedefliyoruz."

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bakanlığının yatırımlarının kamu yatırımları içindeki payının 2023'te yüzde 50'ye ulaşacağını bildirdi.

Yıldırım, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası Sonuç Bildirgesini ve alınan kararları açıkladı.

Bakanlığının, 10 yıl önce yüzde 18 olan kamu yatırımları içindeki payının bugün yüzde 43'e çıktığını belirten Yıldırım, 2023'te bu oranın yüzde 50'ye yükseleceğini ifade etti. Bakanlığın altyapı yatırımlarında etkinliğinin gelecek 10 içinde artmaya devam edeceğini dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

"Ulaştırma, haberleşme, alt yapı sektörünün milli gelir içindeki payı 2003 yılında yüzde 13,3 iken, bugün yüzde 15,3'e yükseldi. 10 yıl sonra bu oran yüzde 17,8'e yükselecek. Kalkınan, büyüyen, gelişen Türkiye'nin milli gelir içindeki alt yapı yatırımları, üst yapı yatırımlarının payı da aynı oranda artmaya devam edecek. Karayolu sektöründe 63 bin 143 kilometre yol ağı mevcuttu. Bugün bu yol ağı 65 bin 611 kilometreye çıktı. 10 yıl sonra 70 bin kilometreye çıkacak. Buradaki artışların mütevazi olduğunu görüyorsunuz. Bunun nedeni 30 büyükşehir kurulduğu için bazı yol ağlarını büyükşehirlerin idaresine bırakmış olacağız."

10 yıl önce bin 714 kilometre olan otoyol uzunluğunun, bugün 2 bin 244 kilometreye ulaştığını anlatan Yıldırım, 2023'te bu rakamın 8 bin kilometreye çıkmasını hedeflediklerini bildirdi.

Son birkaç yılda başlatılan kamu özel ortaklığı modelinin önümüzdeki 10 yılda daha yaygın bir şekilde kullanılacağını bildiren Yıldırım, 10 yıl önce 6 bin 101 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunun bugün yüzde 270 artışla 22 bin 601 kilometreye çıktığını, 2023'te ise bölünmüş yol ağının 37 bin kilometreye çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

- "Bölünmüş yolla bağlanmayan il kalmayacak"-

Bakan Yıldırım, bölünmüş yol ile birbirine bağlı il sayısının 10 yıl önce 6 olduğunu anımsatarak, bugün bu sayının 74 olduğunu, 2023'te bölünmüş yolla birbirine bağlı olmayan il kalmayacağını kaydetti.

Can kaybının hesabının uluslararası ölçütlerle 100 milyon taşıt çarpı kilometre başına ölüm miktarı olduğunu anlatan Yıldırım, 10 yıl önce bu oran 5,72 iken, bugün bu oranın 2,63'e gerilediğini, 2023'te ise hedefin yüzde 1'in altına inmek olduğunu ifade etti. Bu hedefin çok iddialı olduğunun altını çizen Yıldırım, gelecek 10 yıl içinde sadece yol yapılmayacağını, yolların emniyetinin sağlanması amacıyla çalışmalar gerçekleştirileceğini, akıllı ulaşım sistemlerinin de daha yaygın olarak kullanılacağını kaydetti. Yıldırım, "Şu anda geldiğimiz nokta Avrupa Birliği (AB) ortalamasıdır. Türkiye 2,63'te bu değeri yakalamıştır. Yüzde 1'in altına inmek AB'nin de 2020'ye kadar koyduğu hedeftir. Biz de bu hedefi aynen benimsemiş durumdayız" diye konuştu.

Sıcak asfaltlı yol miktarının 2003'te 8 bin 652 kilometre olduğunu, bugün yüzde 78 artışla 15 bin 431 kilometreye ulaşıldığını ifade eden Yıldırım, 2023'te bu miktarın 70 bin kilometre olacağını, bütün ana koridorlar, şehirler arası yolların tamamen sıcak asfaltla kaplanacağını anlattı.

Yıldırım, gelecek yıl öncelikli konunun yolların emniyet ve kalitesini, sürüş konforunu arttıracak sıcak asfalt kaplamaya ağırlık vermek olacağını ifade etti.

Karayolu taşımacılığında 10 yıl önce "serbestleşme" diye bir şeyin olmadığını dile getiren Yıldırım, toplam yapılan uluslararası taşımacılık miktarının 500 bin civarındayken, 12 ülkeyle serbest geçiş anlaşması bulunurken, bu rakamın bugün iki katına çıktığını ve 24 ülkeyle serbest geçiş anlaşması yapıldığını kaydetti. Bakan Yıldırım, 2023'te ise söz konusu ülke sayısını 40'a çıkarmayı istediklerini söyledi.

- "Karayolu taşıma sayısı 5 milyonu bulacak"-

Kara taşımacılığında gerçekleştirilen reformla 500 bin olan taşımanın 1,5 milyon taşımaya çıktığını, 2023'te ise uluslararası taşımaların sayısının 5 milyonu bulacağını belirten Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bu da çok önemli bir hedef olarak önümüzde durmaktadır. Karayolunda, karayolu ile denizyolu, demiryolu ve havayolu artı boru hatları, taşımacılıkta bir dengesizlik var. Ulaşım türleri arasında yılların getirdiği yanlış politikalar sonucu dengesizlik söz konusu. Bu Türkiye'nin en büyük problemi. Trafik kazalarının, çevre kirliğinin, ulaşım ekonomisinin sağlanamaması, rekabet gücünün elde edilememesi, bu ulaşım türleri arasındaki dengenin kaybolmasından kaynaklı. 10 yıl önceki tablo bu yolcuda yüzde 95. Karayolunda yurt içinde yüzde 95 kullanıyoruz. Denizyolu, demiryolu ve havayolunu yüzde 5. Hatta boru hatları da dahil bu tabi yolcu olduğu için saymıyorum. Deniz, hava ve demiryolu yüzde 5'e sıkışmış, yüzde 95 karayolu olmuş."

Bakan Yıldırım, gelinen noktada yüzde 4,5 iyileşme sağlandığını, 10 yıl sonra bu oranın, yüzde 90,5'ten yüzde 76'ya gerilemesinin hedeflendiğini kaydetti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin önümüzdeki 10 yıl içinde kendi uçağını, tamamen yerli trenini, her boy gemi makinalarını yapabilecek hale geleceğini belirterek, "Uydu ve uzay konusunda yerli teknolojiye sahip, dışa bağımlılığı tamamen sona eren Türkiye'yi hep beraber göreceğiz" dedi.

Bakan Yıldırım, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası Sonuç Bildirgesini ve alınan kararları açıkladı.

Demiryolu ağının 10 yıl önce 11 bin kilometreyken, bugün 12 bin 8 kilometreye çıktığını, 2023'te ise 25 bin kilometre demiryolu ağı oluşturmayı hedeflediklerini dile getiren Yıldırım, "En iddialı hedefimiz demiryolları. Önümüzdeki 10 yıl içinde ağırlıklı yatırımlarımız demiryolunda olacak" dedi.

Türkiye'de 10 yıl önce Yüksek Hızlı Tren hattı kavramının olmadığını, bugün 888 kilometre yeni hattın bulunduğunu kaydeden Yıldırım, 2023'te 13 bin kilometrelik hızlı tren ve yüksek hızlı tren hattına ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

Bakan Yıldırım, yol yenileme çalışmalarının da hızla devam ettiğini ifade ederek, 10 yıl sonra ise mevcut demiryolu ağında yenilenmemiş kısmın kalmayacağını kaydetti.

2023 yılında sinyalli hatların ve elektrikli hatların 8'er bin kilometreye çıkarılmasının hedeflendiğini anlatan Yıldırım, 10 yıl içinde demiryollarıyla taşınan yolcu oranının da yüzde 10'a, yük oranın ise yüzde 15'e çıkacağını dile getirdi.

- "Küresel kapsamayı hedefliyoruz"-

Havacılık ve uzay alanında da önemli gelişmeler sağlamayı hedeflediklerini aktaran Yıldırım, Türkiye'nin 371 uçaklık filosunun, 2023'te 750 uçaklı hale geleceğini söyledi. Yıldırım, tarifeli sefer yapılan havalimanı sayısının da 10 sonra 60 olacağını belirtti.

"2023'te tüm havalimanlarının engelsiz ve yeşil havalimanı olacak" diyen Yıldırım, 10 yıl içinde tüm ülkelerle sivil havacılık anlaşması yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

Bakan Yıldırım, bugün sadece Avrupa, Asya ve Afrika'nın bir bölümü uydu kapsama alanı içindeyken, 2023'te küresel (dünyanın tamamını) kapsamayı hedeflediklerini dile getirdi.

- "Bütün hizmetler e-Devlet Kapısı'ndan verilebilecek"-

Haberleşme sektörünün cirosunun 10 yıl önce 11,5 milyar dolar olduğunu ifade eden Yıldırım, bugün yüzde 315 artışla 47,7 milyar dolar olduğunu, 10 yıl sonra ise ciro hedefinin 160 milyar dolar olacağını bildirdi.

Genişbant abone sayısının 2003'te 20 bin olduğunu, bugün 20,7 milyona çıktığını, 10 yıl sonra ise 60 milyon genişbant internet erişimine ulaşılacağını anlatan Yıldırım, "Internet kullanımı 16-74 yaş arası, 10 yıl önce yüzde 18,8, bugün yüzde 152 artışla 47,4, 2023'te yüzde 80 seviyesine geleceğiz. Yani 16-74 yaş arasındaki toplam nüfusun yüzde 80'i internet kullanır hale gelecek. E-devlet hizmeti 10 yıl önce söz konusu değildi. Bugün 803 farklı hizmet e-devlet kapısından alınabiliyor. 2023'te devletin vatandaşa verdiği bütün kamu hizmetleri e-devlet kapısından verilebilecek" diye konuştu.

Bakanlığın projeleri hakkında da bilgi veren Yıldırım, Kanal İstanbul Projesi'nin çalışmalarının yakın bir zamanda başlayacağını ve projenin 2023 hedefleri içinde yer aldığını kaydetti.

Türkiye'nin önümüzdeki 10 yıl içinde kendi uçağını, tamamen yerli trenini, her boy gemi makinalarını yapabilecek hale geleceğini anlatan Yıldırım, uydu ve uzay konusunda yerli teknolojiye sahip, dışa bağımlılığı tamamen sona eren Türkiye'nin hep beraber görüleceğini söyledi.

2035 hedeflerine de değinen Bakan Yıldırım, elde edilen teknolojik gelişimle birlikte Türkiye'nin uzay mekiği çalışmalarına katılabilen, derin uzay araştırmaları yapabilen, aya gözlem uydusu gönderebilen, uzaya güneş panelleri göndererek elektrik elde edip bunu dünyada radyo frekanslarıyla indirebilen teknolojiyi kullanabileceğini kaydetti.