Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Tüketici Güven Endeksi, eylül ayında geçen aya göre yüzde 6,6 azaldı. Ağustos'ta 77,2 olan endeks eylül ayında 72,1 değerine geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksini yayımladı. Endeks, eylül ayında geçen aya göre yüzde 6,6 azaldı. Ağustosta 77,2 olan endeks eylülde 72,1 değerine geriledi.

- Tasarruf etme ihtimali azaldı-

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi geçen aya göre yüzde 21,9 azaldı. Ağustosta 25,8 olan endeks, eylülde 20,1 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin geçen aya göre azaldığını gösteriyor.

- Genel ekonomik durum beklentisi yüzde 7 geriledi-

Ağustos ayında 103 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 7 azalarak, eylül ayında 95,8 değerine indi. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının geçen aya göre azaldığınına işaret ediyor.

-Hanenin maddi durum beklentisinde yüzde 3'lük düşüş-

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi de geçen aya göre yüzde 3 oranında azaldı. Ağustos ayında 93,1 olan endeks değeri eylülde 90,3 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının düşmesinden kaynaklandı.

-İşsiz sayısı beklentisi yüzde 5,3 azaldı-

Ağustos ayında 86,8 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi geçen aya göre yüzde 5,3 azalarak, eylül ayında 82,2 değerine geriledi. Bu azalış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki yükselişten kaynaklandı.

-Tüketici güven endeksi nasıl hesaplanıyor?-

Tüketici güven endeksi hesaplanırken, aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülüyor ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ve tasarruflarına ilişkin eğilimleri saptanıyor.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabilirken, endeksin 100'den büyük olması Tüketici Güveninde iyimser, 100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.