Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) Genel Müdürü Sedat Orhan, "Ülkemizde büyük krizler yaşanmıyor, bugün Avrupa'ya gittiğiniz zaman şirketler kapanıyor. ERDEMİR, bu sıkıntıların içerisinde ayakta kalmak zorunda" dedi.

Orhan, gazetecilerle sohbet toplantısında yaptığı konuşmada, şirketi daha ileriye götürmeyi amaçladıklarını, bunun takım çalışmasıyla mümkün olabileceğini söyledi.

ERDEMİR'in 6 bin 500'ün üzerinde çalışanı olduğunu vurgulayan Orhan, fabrikanın doğrudan ve dolaylı yönden yüz binlerce kişiye faydası bulunduğunu belirtti,

Orhan, dünyadaki ekonomik krizin dalga dalga devam ettiğini, bundan dolayı batık şirketler olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Ülkemizde büyük krizler yaşanmıyor, bugün Avrupa'ya gittiğiniz zaman şirketler kapanıyor. ERDEMİR, bu sıkıntıların içerisinde ayakta kalmak zorunda. Yeniliklere açık olmak lazım, çağdaş, uluslararası, dünya devlerinin uyguladığı sistemler var, onlara doğru yaklaşmak zorundayız. ERDEMİR'in Romanya'da da bir ayağı var. Bu şirket oraya yeterli kalitedeki malzemeyi üretip gönderiyor ki rekabet etsin. Yani bizim sınırlarımız dışarıya doğru taşmış vaziyette, inşallah yeni, akıllı ve ekonomik gelir getirici yatırımlar yaparak şirketimizi daha ileriye götüreceğiz."

- Yeni yatırımlar ve personel alımı-

Yeni bir fabrika kurulması şeklinde büyük bir yatırımın fizibilitesinin yapılmadığını anlatan Orhan, "Gerek çevreyle ilgili yatırımlar, gerek kaliteye yönelik yatırımlar, gerekse de müşterinin taleplerine yönelik, özellikle kalite açısından otomotiv sektörünü ilgilendiren yatırımlar devam edecek" ifadesini kullandı.

Orhan, uluslararası standartlara göre işlevlerini yerine getirmek zorunda olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"ERDEMİR, bu bölgede kurulmuştur, bu çevrenin insanını değerlendirilecektir. Dünyaya entegre olmuş, kurumsal çalışan bir şirketsiniz. Elemanla ilgili başvurular yapılır, insan kaynakları departmanı var, değerlendirir ve inceler. Vasıflı eleman istihdam etmek hepimizin isteğidir. İşe alımlarda eğer bu bölgenin insanı aranan vasıfta ise kaldı ki biraz daha vasıfı düşük olsa bile öncelikle değerlendirilecektir."

- Erdemirspor'un ligden çekilmesi -

Daha önce Beko Basketbol Ligi'nden çekildiği açıklanan Erdemirspor ile ilgili de açıklamalarda bulunan Orhan, "Basketbolu, Erdemir yönetim kurulu olarak Torku Konya Selçuk Üniversitesine bıraktık, onlar kendi isimleriyle yola devam edecekler. Erdemirspor'un isim hakkı devri olmaz. Torku Konya, basketbol liginde kendi adıyla faaliyetlerine devam edecek" diye konuştu.


Orhan, "Erdemirspor ile ilgili savcılığa bir şikayet olduğu söyleniyor, bilginiz var mı?" şeklindeki soruyu, "Erdemirsporla ilgili savcılığa şikayet olmuş. Tabii ki savcılığa birçok konuda herkes şikayette bulunabilir. İçeriğini tam anlamıyla bilmiyorum. Yasal kovuşturması yapılır. ERDEMİR'in 1 kuruşu, kimsede haksız kazanç ise bırakılmaz. Gerekli işlemleri hukukçular yapar" diyerek yanıtladı.

AA