Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD Başkanı Barack Obama, Temsilciler Meclisi'ndeki cumhuriyetçileri, milyonlarca Amerikalıyı uygun fiyatlı sağlık sigortası edinme imkanından mahrum bırakmak için, ideolojik bir savaş yüzünden hükümeti kapatmakla suçladı.

Beyaz Saray'da bugün bazı maddeleri yürürlüğe giren sağlık reformundan yararlanan bir grupla görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunan Obama, "Dün gece yarısı, 17 yıldır ilk kez, Kongre'deki cumhuriyetçiler federal hükümeti kapatmayı seçtiler. Daha spesifik olmam gerekirse devletin tek bir organındaki, Kongre'nin tek bir kanadındaki tek bir partinin içindeki bir kesim, sırf bir yasadan hoşlanmadıkları için hükümetin büyük bir bölümünü kapattı" diye konuştu.

Obama, "Cumhuriyetçiler hükümeti kapatmak zorunda değildi ancak her bir Amerikalının bunun neden olduğunu anlamasını istiyorum. Temsilciler Meclisi'ndeki cumhuriyetçiler, sağlık reformu yasasının fonlanması kesilmedikçe ya da yasa iptal edilmedikçe hükümete fon sağlamayı reddettiler" dedi.

Yaşanan olayın tam etkilerini bir süreliğine göremeyebileceklerini, bunun, krizin ne kadar süreceğine bağlı olduğunu kaydeden Obama, "Ancak bildiğimiz birkaç şey var. Cumhuriyetçiler en son 1996 yılında hükümeti kapattıklarında, ekonomimiz zarar görmüştü. Ve 1996'nın tersine, şu anda ekonomimiz, nesillerden bu yanaki en kötü resesyondan hala toparlanmaya çalışıyor" ifadesini kullandı.

Obama, cumhuriyetçilerin içerisindeki bir grubun, hükümetin büyük bir bölümünü kapatarak ülkenin zaten kırılgan olan toparlanmasını "ekonomik bir kapanma" riski altına soktuğunu ve bunun hükümetin kapanmasından çok daha tehlikeli olduğunu belirtti.

Kapanma uzadıkça etkilerinin daha kötü hale geleceğini, daha fazla ailenin ve işletmenin zarar göreceğini söyleyen Obama, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla bir kez daha Temsilciler Meclisi'ndeki cumhuriyetçileri, hükümeti yeniden açmaya, Amerikalıların bağlı olduğu hizmetleri yeniden başlatmaya ve evlerine geri gönderilen kamu görevlilerinin işlerine dönmelerine izin vermeye çağırıyorum. Bu sadece, cumhuriyetçilerin ideolojik talepler yüzünden tüm ekonomiyi rehin alamayacaklarını fark etmeleriyle mümkün olabilir."

Obama, "cumhuriyetçilerin hükümeti kapatmasının, bütçe açığıyla bütçeyle falan ilgisinin olmadığını, bunun arkasında sadece, sağlık sigortası olmayanlara sigorta sağlama çabalarının geriye götürülmesi gayretinin yattığını" savundu.

Obama, şunları kaydetti:

"Kongre'ye basit mesajım şu: Bütçeyi geçirin, hükümetin kapanmasına son verin. Faturalarınızı ödeyin, ekonomik bir kapanmaya engel olun. Beklemeyin, ertelemeyin, ekonomimizin ya da insanlarımızın bu duruma maruz kalmasına artık izin vermeyin. Defalarca söylediğim gibi, yapmamız gereken işleri yapmak için, ekonomiyi büyütmek, istihdam yaratmak ve mali durumumuzu uzun vadede düzene sokmak için demokratlarla ve cumhuriyetçilerle birlikte çalışmaya hazırım."

Kongre'nin faturaları ödeme sorumluluğu üzerinde müzakere etmeyeceğini anlatan Obama, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hiç kimsenin sırf bir seçimin intikamını almak ya da ideolojik talepleri zorlamak için ABD'nin adını lekelemesine izin vermeyeceğim. Hoşlanmadığınız bir yasa yüzünden hiç kimse ekonomimize ve milyonlarca çalışan aileye zarar veremez. Benim de Kongre'den geçmesini istediğim ama Temsilciler Meclisi'ndeki cumhuriyetçilerin henüz geçirmediği bir süre şey var ama çıkıp da 'Kongre bir şey yapmadıkça Amerika'nın borca sürüklenmesine izin vereceğim" demiyorum. Yetişkinler böyle yapmaz. Tabi ki hükümetimizin de bu şekilde çalışmaması lazım."

AA