Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japon yatırımcılar Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin satış vergisi artışı ve teşvik planını değerlendirirken, Japon hisseleri, ABD hükümetinin kapanmasıyla yenin dolar karşısında değerlenmesi üzerine düştü.

Satışlarının yüzde 80'ini yurtdışında kaydeden Honda Motor Co. yüzde 1.2 değer kaybetti. Sosyal ağ sitesi operatörü Mixi Inc., kazanç tahminlerini indirmesi ve temettüleri iptal etmesinin ardından yüzde 4.1 düştü. SoftBank Corp.,  Goldman Sachs Group Inc.'in rakip NTT DoCoMo Inc.'in yeni iPhone satışlarının stok sıkışıklığından daha fazla etkilenebileceğini söylemesi sonrasında yüzde 2.7 primlendi.

Topix Endeksi erken saatlerde yüzde 0.5'e kadar artış kaydetmesinin ardından yüzde 1.4 düşerek 1,177.06 puana geriledi. Amerikan hisseleri dün yatırımcıların, hükümetin kısmi kapanmasının ekonomik etkilerinin sınırlı olacağını speküle etmesiyle yükseldi. Abe dün Japonya'nın tüketim vergisini artıracaklarını ve etkileri yumuşatmak için 51 milyar dolarlık teşvik planı uygulayacaklarını açıkladı. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.7 kayıpla 14,241.30 puana indi.

Yatırımcıların şu anda ABD'nin kapanmasının kısa sürede sonlanacağını düşündüğünü, ancak bu sürerse tületim gibi ekonomik temelleri etkilemeye başlayabileceğini söyleyen Mizuho Asset Management Co.'nun fon yöneticilerinden Takashi Aoki, bu durumun yeni güçlendireceği ve Japonya üzerinde olumsuz etkiye neden olacağını belirtti. Aoki, "Makro seviyede, teşvik paket, satış vergisindeki artışı karşılayabilir. Ancak şimdi karar verildiğine göre, hükümetin ekonomiyi desteklemek için daha fazla adım atmayacağından endişeliyim" dedi.