Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Beyaz Saray'da ABD Başkanı Barack Obama'nın Kongre liderleri ile yaptığı görüşmeye katılan Goldman Sachs Group Inc.'in CEO'su Lloyd Blankfein, toplantıdan çıktıktan sonra yasakoyucuların borç tavanını artırmayarak ekonomik toparlanmayı riske attığını söyledi.

Blankfein, çarşamba günü Obama ile görüşen JP Morgan Chase&Co.'nun CEO'su Jamie Dimon ve Bank of America Corp.'un CEO'su Brian Moynihan'ın da olduğu finansal sektör liderleri arasındaydıı. Demokratlar ve Cumhuriyetler harcama yasası konusunda çıkmazda ve bu ayın ilerleyen zamanlarında temmerrütün önlenmesi için borç limiti konusunda hâlen tartışmaya devam ediyor.

Bu toparlanmaya zarar verecek hiçbir şey yapılmaması yönünde bir görüş birliği olduğunu aktaran Blankfein, "ABD'nin yükümlülüklerini ödememesi tehdidini, bir sopa olara kullanmamalılar" dedi.

ABD'de en büyük Wall Street bankalarının CEO'larını temsil eden ticaret grubu Finansal Hizmetler Forumu tarafından düzenlenen toplantı, Obama yönetiminin anlaşmazlığın çözülmesi için iş dünyasının etkisini kullanma çabalarının bir parçasıydı.

Wall Street'in ve ülke genelinde CEO'ların etkisinin olabileceğini söyleyen Obama, "Onların bunun ekonomimiz üzerinde önemli etkisi olacağını görmeleri önemli" dedi.