Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

New York Üniversitesi ekonomi profesörlerinden Nouriel Roubini, Project Syndicate'te kaleme aldığı makalesinde yeni bir tur finansal türbülansın Euro Bölgesş'ni vurabileceğini ve kırılgan ekonomik toparlanmasını zayıflatabileceğini söyledi.

Roubini Economics'in de başkanı olan Roubini, Euro Bölgesi finansal piyasalarında geçtiğimiz yılın çoğunda görülen sakinliğin, "fırtınalar arasında geçici bir sakinlik" olabileceği uyarısında bulundu.

Bunun nedeninin Euro Bölgesi'nin dağılma riskinin azalmasına rağmen altta yatan riskleri çözmemiş olduğunu söyleyen Roubini, bu sorunlar arasında zayıf büyüme, yüksek işsizlik, yüksek ve artan özel ve kamu borcunu saydı ve orta vadeli sürdürülebilirliğin hâlen çözülmemiş bir sorun olduğunu savundu.

Roubini mali sıkıntıların küçük olduğunu, ancak çevre ekonomilerde hâlen devam eden kredi sıkışıklığının, bankaların varlık satışı ve kredi portföylerini daraltarak kaldıraçsızlaşmasıyla, etkiyi artırdığını belirtti.

Kriz kahini lakaplı ekonomist, bölgenin bankacılık, mali, ekonomik ve siyasi birlik oluşturma çabalarının da yavaş olduğunu söyleyerek, "Son 3'ünde hiçbir ilerleme kaydedilmezken, bankacılık birliğine yönelik adımlar da sınırlı oldu" dedi.