Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ek teşviklere karşı çıkan, Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, ABD'de yıllardır ekonomik belirsizliklerin büyüme için ciddi bir engel oluşturduğunu söyledi.

Gelişen iş gücü piyasasına rağmen Fed'in tahvil alımlarının başlatılacağı tarihi erteleyerek yatırımcıları şaşırttığını dile getiren Fisher, bunun gelecekteki para politikalarına yönelik belirsizliği artırdığını dile getirdi. Fisher bu yıl politika kararlarında oy hakkına sahip değil.

Azaltmama kararı karşısında tartışmaların çoğaldığını ifade eden Dallas Fed Başkanı, "Bunu biliyorum çünkü tartışmayı ben başlattım ve yalnız değildim" dedi.

Politika yapıcılar rekor düzeydeki teşvikleri, hükümetin bütçe konusundaki çıkmazı ve borç tavanı konusundaki anlaşmazlıklar arasında nasıl azaltacaklarını tartışıyorlar. Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bu ayki toplantısını 29-30 Ekim'de gerçekleştirecek ve hükümetin kısmi kapanmasının aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alımlarını olası etkilerine ağırlık verecek.

Fisher ayrıca, "ABD hükümetinin ay sonunda temerrüde düşmesi akla gelmeyecek bir şey olur, ayrıca ekonomik büyümeyi olumsuz etkiler ve ABD borcunun kabul edilen bir gerçek olmaktan çıkıp bir ilüzyon olmasına neden olur" ifadelerini kullandı.