Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Üçüncü çeyrekte büyük bankaları geçerek Döviz beklentileri konusunda en nokta tahminleri gerçekleştiren Kanadalı Desjardins Group, ABD büyümenin Avrupa'yı geçmesiyle beraber doların tercih edilmesi gereken döviz yatırım aracı olduğu görüşünü belirtiyorlar. 

Desjardins ekonomisti ve döviz stratejisti Hendrix Vachon, şirketleri tarafından doların euro karşısında değer kazanacağı tahminin yapıldığını açıkladı. Öte yandan Bloomberg anketlerinde nokta tahmin konusunda ikinci sırada olan Norddeutsche Landesbank Girozentrale ve üçüncü olan Westpac Banking Corp. da aynı tahminlerde bulunuyorlar. 

Dolar her ne kadar ABD'de devam eden hükümetin kapanması ve gündeme gelmekte olan borç limitinden zarar görmüş olsa da hızlı bir çözümün dövize yardımcı olacağı tahminleri yapılıyor. Bloomberg anketine yapılan tahminlere göre ABD ekonomisinin önümüzdeki yıl yüzde 2.65, Avrupa ekonomisinin ise yüzde 1 büyümesi bekleniyor. 

Vachon açıklamalarında "ABD hükümeti borç tavanına bir çözüm bulacaktır. Bu da dolara pozitif yansır. Bizim beklentimiz yaklaşık 2 haftalık bir kapanış" yorumunu yaptı. 

Doların 10 büyük para birimine karşı hareketlerini takip ede Bloomberg ABD Dolar Endeksi geçtiğimiz 5 hafta boyunca düşerek Nisan 2011'den bu yana en uzun kayıp dönemini yaşadı. Endeks Londra saatiyle 11:10'da 1,009.08 puana geriledi.