Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD Başkanı Barack Obama, kongre Cumhuriyetçilerini gelecek haftaya kadar borç limitini artırmaya çağırdı ve pazarlığa mali şartların tamamlanması ve hükümetin fonlamasının yeniden yapılandırılması sonrasında açık olabileceğini söyledi.

Obama, hükümetin kapalı olduğu sürece pazarlık yapmayacağını ve borç tavanının artırılması sırasında hiçbir ek maddeyi onaylamayacağını yenileyerek, Demokratların harcama seviyeleri konusunda zaten uzlaşmış durumda olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı, Federal Acil Durum Yönetim Kurumu genel merkezinde şu anda görevine devam etmekte olan çalışanlarla buluştu ve, "Ekonomik yıkım tehditleri altında pazarlık yapmayacağız" dedi.

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, dün yaptığı açıklamalarda çoğunlukta oldukları meclisin federal borç limitini Obama ödün vermediği sürece artırmayı kabul etmeyeceğini söyledi. Başkan ise ne borç tavanı ne de hükümetin fonlanması konusunda pazarlık yapmayacağını yineledi.

ABD'nin borç tavanına ulaşacağı 17 Ekim öncesinde hükümet kapalı olmaya devam ederken, çıkmazın sonlanması adına sadece ufak birkaç işaret görüldü.

Hazine yöneticileri, borç tavanına ulaşılmasının ekonomi açısından büyük olumsuzluklar doğurabileceği ve dünya genelinde dalgalanmalar yaratabileceği konusunda uyarılarda bulundu.